گندله آهن چیست

تعریف گندله آهن و موارد مصرف آن

گندله آهن چیست : گندله محصولی است که از سنگ آهن پس از انجام عملیات خردایش، ساخته می‌شود. سنگ آهن پس از خرد شدن و مشخص شدن عیار خود، نمی‌تواند برای تولید آهن به کوره بلند یا کوره‌ّای احیای مستقیم اضافه شود. دلیل این امر، وجود شرایط درون کوره و ناخالصی‌های سنگ آهن است. شرایط کوره از قبیل دما، جریان گازهای دمیده شده به درون آن و وجود اکسیژن با فشار بالا، باعث می‌شود سنگ آهن خرد شده در محیط کوره پراکنده شده و به صورت موثر به ناحیه ذوب نرسند. از این رو، تولید کنندگان شمش‌های فولادی به فکر تولید گندله افتادند. ذرات پلت با قطر کمتر از ۱۶ میلی‌متر، شرایط برای عبور از حریان‌های هوای درون کوره را فراهم می‌کنند و در عین حال، اندازه آنچنان بزرگی ندارند که انرژی زیادی برای ذوب آن نیاز باشد.

 

تولید کننده پیچ متری

 

افزودنی‌های گندله‌سازی

همانطور که گفته شد، برای تولید این محصول از نرمه سنگ آهن کمک گرفته می‌شود. اما این پیش ماده به تنهایی برای ساختن گندله، کافی نیست و به افزودنی‌های دیگری نیاز دارد. از جمله این افزودنی‌ها می‌توان به آهک و کلسیوم هیدروکسید اشاره کرد. آهک نقشی کلیدی در تولید این پیش ماده دارد. از این رو، در بیشتر کارخانه‌های تولید کننده شمش‌های فولادی، واحدهای بزرگی را به تولید و فرآوری آهک، اختصاص داده‌اند. از دیگر مواد اضافه شده برای ساخت، می‌توان به ماده معدنی بنتونیت و چسب آلی و معدنی اشاره کرد.

 

پیچ متری گالوانیزه

 

روش تولید گندله آهن

برای ساخت گندله، مواد افزودنی اشاره شده در بالا، با ترتیب مشخصی با یکدیگر مخلوط می‌شوند و توسط محفظه‌های دوار، به خوبی با هم ترکیب می‌شوند. در نهایت، چسب‌های معدنی نظیر سیمان، اتصال بین ذرات را برقرار می‌کند. سپس در کوره‌های گندله‌ساز، چرخش با دور بالا، باعث شکل‌گیری گندله با اندازه قطر بین ۶ تا ۱۶ می‌شود. درنهایت برای قابل استفاده شدن گندله برای ساخت آهن، در کوره‌های پخت قرار می‌گیرند و تا قبل از استفاده، ذخیره می‌شوند.

 

پیچ متریک