پیچ متری

پیچ متری(راد) چیست؟

پیچ متری راد یا پیچ متری گالوانیزه، میله ای فولادی تمام رزوه است که با گالوانیزه روکش شده است. تفاوت پیچ متری راد گالوانیزه با سایر پیچ ها این است که این نوع پیچ فاقد گل پیچ می باشد. یعنی در واقع میله ای فولادی رزوه دار به طول یک متر می باشد. به دلیل نداشتن گل میخ دو سر آن مهره وصل می شود.

البته در صورت سفارش طول های بیشتر نیز قابل تولید است. اما طول استاندارد و پرفروش که در بیشتر فروشگاه ها موجود است همین سایز یک متر می باشد.

خرید پیچ متری

سایزهای پیچ متری

پیچ متری راد گالوانیزه در قطرهای ۸ ، ۱۰ و ۱۲ میلی متری موجود است. طول آنها نیز بنا به نیاز متغیر بوده و تا ۵ متر قابل تولید است ولی به طور نرمال سایز یک متر موجود می باشد. معمولا سایز نرمال بدون برشکاری استفاده می گردد. ولی در صورت نیاز میتوان این نوع پیچ ها را در سایز دلخواه از طول برش داد. نکته حائز اهمیت این است که در صورت برش به طول دلخواه، محل برش گالوانیزه نیست. و ممکن است از همان محل سازه دچار زنگ زدگی شود. بهتر است پس از برش، محل برش با اسپری های گالوانیزه دوباره گالوانیزه گردد.

قیمت پیچ متری یا راد نیز به سایز آن بستگی دارد. به این صورت که سایز بزرگتر یعنی سایز ۱۲ قیمت بیشتری دارد.

پیچ متری
پیچ متری

پیچ متری گالوانیزه

ساختار پیچ متری راد گالوانیزه

همانطور که بیان شد، این محصول از فولاد گالوانیزه شده ساخته شده است. به طور کلی فولاد فلزی است که در با اکسیژن واکنش داده و دچار زنگ زدگی می شود. جهت جلوگیری از این امر، در فرآیند گالوانیزاسیون یک لایه روی به عنوان روکش به فولاد اضافه می کنند. از این طریق انواع محصولات گالوانیزه ساخته می شود. محصولات گالوانیزه شده سختی و مقاومت فولاد را داشته ولی در برابر اکسیژن و سایر عوامل محیطی مقاوم گشته اند.

پیچ متری راد گالوانیزه نیز فولاد روکش شده با روی می باشد که در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت بالایی دارا است. همچنین بسیار محکم بوده و تحمل فشار بالایی را دارا می باشد.

پیچ متری راد گالوانیزه را می توان در سایزهای مختلف و با رده های مقاومتی متفاوتی یافت. این ویژگی ها سبب شده تا از این نوع پیچ به صورت گسترده در صنایع متفاوت از جمله صنعت تهویه مطبوع کاربرد داشته باشد.

تولیدکننده پیچ متری

کاربرد پیچ متری راد

در صنعت تهویه مطبوع بیشتر در اجرای سیستم مدولار تاسیسات و در باربری های سبک، متوسط و سنگین می توان از این نوع پیچ استفاده نمود. فقط باید توجه داشت که بسته به بار باید هرچه بار بیشتر باشد از سایزهای بالاتر پیچ متری راد استفاده گردد. جهت نگهداری انواع کانال ها، لوله ها و سینی کابل از این نوع پیچ استفاده می گردد. معمولا در پروژه هایی که تجهیزات میبایست از سقف آویزان شوند، از پیچ متری راد گالوانیزه به عنوان نگهدرنده ساپورت تاسیساتی استفاده میشود. مزیت اصلی این محصول، قابلیت تنظیم ارتفاع آسان است.

به این معنی که دیگر لازم به محاسبات پیچیده نیست و با استفاده از پیچ متری در هر ارتفاع تا یک متر می توان کانال ها را نصب نمود. اما استفاده در آویزهای بیش از ۳ متر توصیه نمی شود.

بیشتر برای دفع کشش در برابر فشار های زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.