پیچ آهنی

پیچ و مهره hv

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که در صنعت کار می‌کنند یا به واسطه شغل خود با انواع پیچ و مهره سر و کار دارند یا اینکه به امور فنی علاقه‌مندند پس قطعا نام پیچ و مهره hv به گوشتان خورده است. از آنجا که این پیچ و مهره از لحاظ طول،‌ ضخامت، رزوه و غیره به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود در صورت عدم آگاهی از این موارد برای خرید به مشکل می‌خورید. قبل از خرید این محصول حتما باید در مورد آن مطالعه کرده و به نکاتی که به خریدتان کمک خواهد کرد توجه بیشتری کنید.

پیچ و مهره hv نوعی از پیچ و مهره شش گوش بوده که متریال به کار رفته در آن فولاد پر کربن و برخی از عناصر دیگر مانند بور،‌ فسفر، گوگرد و غیره است. این پیچ در سه گرید وجود دارد و در صنعت ساختمان سازی و به طور کلی در صنایعی که اتصالات تحت نیروی برشی و اصطکاکی هستند بسیار پرکاربرد است. در این مطلب قصد داریم با بررسی مشخصات فنی پیچ و مهره hv و انواع آن همچنین معرفی بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید پیچ و مهره به شما کمک کنیم تا خرید بهتری را در این زمینه تجربه کنید. پس اگر قصد خرید پیچ و مهره فولادی را دارید تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

پیچ متریک چیست؟

پیچ HV چیست ؟

پیچ HV یکی از انواع پیچ و مهره فولادی است که در صنایع ساختمان و خودروسازی به عنوان مستحکم ترین پیچ شناخته می شود و دلیل استحکام آن هم به شش گوشه بودن گل‌پیچ، بزرگ بودن گل و بدنه (شفت) کوتاه آن بر می گردد. به دلیل نوع فرم ساخت پیچ شش گوش خشکه، این پیچ در مقابل نیروهای مکانیکی مانند کششی و برشی مقاومت بالایی را از خود نشان می‌دهد.

به همین خاطر در ساختمان سازی و پل ها برای اسکلت بندی از پیچ شش گوش خشکه HV بیشترین استفاده را می کنند؛ زیرا در اسکلت بندی بحث فشار و مقاومت مطرح هست. ( اسکلت ساختمان ها و همچنین پل ها سازه هایی هستند که فشار بسیار زیادی را متحمل می شوند ). زیرا تنها پیچی است که می تواند فشارهای زیاد را دفع کند؛ البته لازم به ذکر است که سایزهای کوچکتر پیچ شش گوش خشکه در صنعت خودرو سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید پیچ متری

مهره HV چیست ؟

مهره شش گوش فولادی HV و یا مهره شش گوش خشکه ۱۰.۹ گل درشت نوعی از مهره فولادی با کربن بالا می باشد و مقاومت ضد برشی بالا از خاصیت بارز این مهره بوده که گرید ۱۰.۹ میزان سختی این مهره را نشان می دهد. تمامی افرادی که در بخش تولید انواع سوله، اسکلت سازی و صد البته در صنعت خودروسازی مشغول به کار هستند با این مهره آشنایی کامل دارند.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

مشخصات فنی پیچ و مهره hv

بعد از آشنایی با ماهیت پیچ و مهره اچ‌ وی و کاربرد آن بهتر است که به بررسی مخشصات و همه امور فنی مربوط به آن بپردازیم. مشخصاتی که در این قسمت از مطلب به آن‌ها می‌پردازیم عبارتند از:

سایز و ابعاد پیچ و مهره فولادی HV

پیچ و مهره HV هر کدام در ابعاد مختلفی وجود دارند که هریک از آن‌ها در مصارف خاصی به کار می‌روند.

سایز پیچ hv

پیچ اچ وی در سایزهای مختلفی وجود دارد اما معمولا در ابعاد ۱۲ تا ۳۶ میلی‌متر رایج‌تر است (M12 تا M36). این ابعاد که مربوط به قطر پیچ هستند هر یک طول پیچ، سطح مقطع و ارتفاع گل‌پیچ‌های متفاوتی را دارند.

گرید پیچ hv

پیچ hv در سه گرید یا کلاس ۸.۸، ۱۰.۹ و ۱۲.۹ تولید می‌شود که در این سه گرید به ترتیب مقدار کربن بالاتر رفته بنابراین استحکام نیز به ترتیب افزایش پیدا می‌کند. این گریدها از دو بخش تشکیل شده‌اند که بخش اول را اگر در ۱۰ ضرب کنیم مقدار باری (به کیلوگرم) است که پیچ تحمل می‌کند. بخش دوم نیز حداکثر مقاومت پیچ را در برابر تغییر شکل را در اثر اعمال نیرو نشان می‌دهد. از میان این ۳ گرید،‌ کلاس ۱۰.۹ رایج‌ترین و پرکاربردترین پیچ اچ وی برای صنایع سنگین است.

سایز مهره hv

قطر مهره‌های hv نیز از N012 تا N036 میلی‌لیتر متغیر هستند و هریک قطر داخلی، خارجی و آچارخوری متفاوتی دارند.

استاندارد پیچ و مهره شش گوش خشکه hv

پیچ‌ها و مهره‌های hv طبق استاندارهایی تعریف می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها برای انواع پیچ‌های شش گوش اچ وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استاندارد DIN 931 یا ISO 4014برای پیچ شش گوش نیم رزوه
استاندارد DIN 933 یا ISO 4017برای پیچ شش گوش تمام رزوه
استاندارد DIN 6914 یا EN 14399 برای پیچ شش گوش HV
پیچ شش گوش با استاندارد DIN 561

و سایر استاندارهایی همچون DIN 558، DIN 564، DIN 601، DIN 609، DIN 960، DIN 7990 و DIN 7999.

 

تولیدکننده پیچ متری