پیچ آلن

تفاوت پیچ آلن و پیچ شش گوش

همانطور که گفته شد پیچ آلن و پیچ شش گوش دو نوع از پیچ های رایج این صنعت هستند که مشابه یکدیگرند. اما در یک سری ویژگی های ساختاری با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال معمولا پیچ های آلن از آلیاژ فولاد مقاوم تری ساخته می شوند و در سازه هایی که محدوده و فضای کافی برای استفاده از سایر پیچ ها وجود ندارد از پیچ آلن بهره می برند.پیچ های آلن گل بزرگتری نسبت به پیچ های شش گوش دارند و در ابعاد برابر سنگین تر هستند و وزن بیشتری دارند.هنگام بهره گیری از پیچ ها در ساخت یک سازه استفاده از پیچ های آلن باعث می شود سوراخ های کمتری در سازه ایجاد شود و به طبع وزن سازه سبک تر خواهد بود و یک اتصال مقاوم ایجاد خواهد شد.

پیچ متریک چیست؟

انواع پیچ آلن به شرح زیر می باشد:

پیچ آلن سر تخت یا سر خزینه

این پیچ همانطور که از نام آن پیداست دارای سری تخت می باشد که در وسط آن یک حفره ای شش گوش یا مخروطی قرار دارد . برای سازه ها با سطوح نرم از پیچ آلن سر تخت یا سر خزینه بهره می برند زیرا به طور کامل در سازه فرو رفته و می نشیند به طوری که بعد از نشستن کامل هیچ برآمدگی روی سازه وجود ندارد.
پیچ های آلن سر تخت با دو سیستم استاندارد اینچی یا متریک طراحی شده و معمولا با استاندارد های DIN 7991 یا ISO 10642 تولید می شوند. در این دو سیستم زاویه های مخروطی پیچ های سر تخت با یکدیگر تفاوت دارند که اگر این زاویه مخروطی با پیچ تطابق نداشته باشند ممکن است این موضوع باعث شکسته شدن پیچ اتصال شود.

پیچ آلن مغزی

زمانی که برای باز و بسته کردن پیچ تجهیزات لازم ، مانند آچار یا پیچ گوشتی در دسترس نباشد می توان از پیچ آلن مغزی که فاقد گل پیچ است استفاده کرد .عمده مصرف این پیچ ها در قطعات و دستگاه های صنعتی می باشد. پیچ آلن مغزی به صورت یک استوانه رزوه شده می باشد که با استاندارد های DIN 7380 ،ISO 4026 ،DIN 9159 ،DIN 914 وDIN 913 طراحی و تولید می شوند.به پیچ آلن مغزی پیچ های آلن بدون سر نیز گفته می شود که یک حفره ی شش ضلعی در یک انتهای آن تعبیه شده است که آچار آلن در حفره قرار می گیرد.

خرید پیچ متری

پیچ آلن مغزی سر مخروطی

پیچ آلن مغزی نوک تیز همانطور که از نام آن پیداست دارای انتهای تیز می باشد و به صورت یک استوانه ی رزوه شده است که فاقد گل پیچ می باشد. این نوع از پیچ آلن طبق استاندارد های DIN 914 – ISO 4027 تولید می شوند.

پیچ آلن
پیچ آلن

پیچ های آلن کله قارچی (Hexagon Socket Button Head Screws)

این نوع از پیچ آلن معمولا از جنس استیل و فولاد سخت هستند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد و گل آنها حالتی شبیه به قارچ دارد . سر این نوع پیچ ها پهن تر هستند و از آن ها برای نگه داشتن سازه های نازک مانند صفحات فلزی ، ورق های فلزی و… استفاده می شود.پیچ های سر دکمه ای یا سر قارچی می توانند به جای پیچ های دو سو و چهار سو به کار روند.این پیچ ها با استاندارد ISO 7380 تولید و عرضه می شود.

پیچ های آلن خشکه کلاس ۸.۸

یکی از انواع بسیار رایج پیچ آلن ، پیچ های آلن خشکه هستند که به دلیل مقاومت و استحکام بالای آنها در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، به طوری که هر میلی متر مربع از سطح مقطع آن می تواند باری معادل ۸۰۰ نیوتون را تحمل کند.معمولا این نوع از پیچ های آلن با استاندارد Din 912 به صورت نیم دنده تولید می شوند. پیچ آلن خشکه در ابعاد و قطر های ۱.۴ الی ۱۰۰ میلی متر تولید می شوند.

تولیدکننده پیچ متری

پیچ آلن داکرومات

امروزه یکی از بهترین نوع آبکاری و پوشش کاری ، پوشش داکرومات می باشد که به رنگ نقره ای مات هستند که مقاومت و استحکام پیچ را در برابر رطوبت و خوردگی به طور چشمگیری افزایش می دهند و نسبت به آبکاری گالوانیزه سرد نیازمند هزینه بیشتری می باشند اما به هر حال از نظر مقاومت در برابر خوردگی نمی تواند جایگزین پیچ های استنلس استیل شود .

پیچ آلن استوانه

پیچ آلن استوانه ای همان پیچ آلن با سر می باشند که نوک رزوه آن می تواند ماشینی یا معمولی باشد. این پیچ ها جزو پیچ های رایج صنعت هستند زیرا مقاومت بالایی در سازه ایجاد می کنند. پیچ های آلن استوانه ای دارای یک سر استوانه ای شکل و یک حفره یا سوراخ می باشد که با استاندارد های DIN912 و ISO4762 طراحی می شوند.از پیچ آلن استوانه ای هم در مصارف خانگی و هم سازه های ساختمانی می توان استفاده کرد در این صورت برای استحکام و مقاومت بیشتر سازه مهندسان از مهره نیز بهره می گیرند. در سازه هایی که گل پیچ و سطح سازه مورد نظر باید در یک راستا باشند یا به اصطلاح هم سطح باشند مهندسان این صنعت معمولا از پیچ های آلن استوانه ای کمک می گیرند.

کاربرد پیچ های آلن

با مطالب و موضوعاتی که در بالا شرح داده شد قطعا به این نتیجه رسیده اید که حیطه استفاده از پیچ های آلن بسیار گسترده است اما این نوع پیچ ها معمولا در صنایع خودرو سازی، نیروگاه ها ، راه سازی، اتصالات لوله ها و شیر آلات ، سازه های فلزی ، صنعت ساختمانی و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.