6 متریال مورد استفاد در انواع پیچ

متریال برنج و برنز

۶ متریال مورد استفاد در انواع پیچ : یکی از متریال‌های پیچ و مهره، برنج و برنز هستند که در زیر مجموعه آلیاژ‌های مس طبقه‌بندی می‌شوند. این متریال، در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و گرانتر از فولاد است. به دلیل رنگ متفاوت این پیچ و مهره‌ها، کاربرد تزئینی دارند.

 

تولید کننده پیچ متری

 

متریال سیلیکون برنز

پیچ و مهره‌هایی که با متریال سیلیکون برنز ساخته می‌شوند، به پیچ برنز نیز معروف اند. این متریال از ترکیب آلیاژ مس و سیلیکون ساخته شده است. پیچ‌های برنز در سازه‌های دریایی استفاده می‌شوند و در ساخت قایق‌ها کاربرد ویژه‌‌ای دارند. برخی افراد از متریال استنلس استیل در ساخت کشتی و قایق‌ها و یا دکل‌های نفتی و لوله‌های زیر آب استفاده می‌کنند که این کار کاملا اشتباه است.

دلیل اکثر افراد برای توجیه این حرکت، قیمت پایین جنس پیچ استنلس استیل نسبت به برنز است. استفاده از پیچ برنز که در برابر املاح دریا، مقاومت خوردگی بالاتری دارد، به پیچ‌های استنلس استیل ترجیح داده می‌شود. همچنین این متریال با داشتن مس درون خود، سختی بیشتری دارد. از نظر رنگ، برنز به مس شباهت بسیاری دارد.

 

 

پیچ متری گالوانیزه

 

متریال آلومینیوم

یکی از متریال‌هایی که به صورت عمده در تولید پیچ و مهره استفاده می‌شود، آلومینیوم است. آلومینیوم، فلزی سبک، نرم و مقاوم در برابر خوردگی است. آلومینیوم همانند استنلس استیل خود دارای مقاومت در برابر خوردگی است.

بنابراین خراش سطحی، نمی‌تواند مقاومت آن را کم کند. آلیاژ‌های مختلفی از آلومینیوم در تولید پیچ و مهره‌ها نقش دارند. آهن، منگنز، روی، مس و سیلیکون با درصد‌های متفاوتی در تولید این آلیاژها شرکت می‌کنند و استقامت کششی و حرارتی آلومینیوم را بهتر می‌کنند.

 

متریال آهن

جنس مهره‌هایی که با متریال آهن تولید می‌شوند،(پیچ آهنی چیست) معمولا نرم هستند و در کلاس‌های ۴.۶ و ۵.۶ تولید می‌شوند. این پیچ و مهره‌ها در صنایع سبک و کاربری‌های عمومی استفاده می‌شوند. درصد کربن در این متریال کم است و به همین دلیل اگر نیروی زیاد به آن وارد شود، خم می‌شوند. همچنین موجب شده که تنسایل و مقاومت کششی آن کم باشد.

این پیچ و مهره‌ها تمام دنده و با دنده‌های درشت تولید می‌شوند. قیمت این پیچ، نسبتا ارزان و پایین است. پیچ و مهره‌هایی که روی گل پیچ آن‌ها کد‌های ۴.۶ و ۵.۶ حک شده است، لایه‌‌ای از جنس روی یا همان زینک دارند. به این پیچ‌ها، پیچ و مهره گالوانیزه می‌گویند. این پیچ‌های آهنی به صورت سرد، گالوانیزه می‌شوند.

 

پیچ متریک

 

متریال تیتانیوم

پیچ‌هایی که با متریال تیتانیوم ساخته می‌شوند، استقامت بسیار بالایی دارند و در سخت‌ترین شرایط از آن‌ها استفاده می‌شود. این پیچ‌ها قیمت بسیار بالایی دارند و فقط در موارد خاص کاربرد دارند.