پیچ متری

پیچ متری DIN 976 چیست؟

پیچ متری DIN 976 یکی از قطعات مهم در صنایع است و کاربرد بسیار زیادی در آن‌ها دارد. این پیچ در واقع همان میلگرد صنعتی است که در اندازه‌های مختلف، از چند سانتی‌متر یا چند متر به صورت رزوه‌کاری شده تولید می‌شود. اغلب از پیچ متری به‌عنوان نگهدارنده و ثابت کننده استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های این پیچ، نداشتن گل پیچ است و از هر دو طرف با مهره بسته می‌شود. بهتر است بدانید پیچ DIN 976 مانند لید اسکروها دقت بالایی ندارد و اکثرا در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به دقت چندانی نیست. این نوع از پیچ نیز مانند سایر پیچ و مهره‌ها از جنس‌های مختلفی همچون آهن و فولاد در گریدهای مختلف تولید و عرضه می‌شود.

خرید پیچ متری

انواع پیچ متری

پیچ متری با توجه به کاربرد، در دو نوع دنده درشت و دنده کبریتی تولید می‌شود. نوع دنده کبریتی گام‌های بلندی داشته و باز و بسته کردن مهره در آن به نسبت راحت است. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هنگام خرید مهره باید به گام آن توجه کنید تا با پیچ متناسب باشند.

تولیدکننده پیچ متری

کاربرد و موارد مصرف پیچ متری

به دلیل اینکه پیچ متری معمولا در گریدهای پایین تولید می‌شود، بیشتر در صنایع چوبی، نفتی، ساختمانی، داکت‌زنی بیمارستان‌ها، کانال کشی سیستم‌های تهویه و صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت اصلی‌ترین وظیفه این پیچ‌ها، مهار نیروی کششی وارده است.
پیچ‌های متری در ظاهر شبیه به لیداسکروها هستند. اما در عمل کاربرد متفاوتی دارند. لیداسکروها دارای طول عمر بالا، استهلاک پایین، دقت و راندمان بالا بوده و وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارند. اما پیچ‌های متری معمولا وظیفه اتصال دو سطح را بر یکدیگر دارند و برای سیستم‌های حرکتی مناسب نیستند.

پیچ متری
پیچ متری

جنس و پوشش پیچ متری DIN 976

پیچ DIN 976 در جنس‌های مختلفی از جمله آهن، فولاد، برنز، مس و استنلس استیل تولید می‌شود. همچنین برای اینکه مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی داشته باشد، پوشش‌هایی همچون تفلون، کادمیوم و گالوانیزه دارد. برخی از گریدهای این پیچ عبارتند از:

استیل ۳۰۴
استیل ۳۱۶
خشکه (فولاد) ۸.۸
خشکه ۱۰.۹
خشکه ۱۲.۹
آهن ۵.۶

پیچ متری گالوانیزه

بهتر است بدانید، از پیچ‌ و مهره‌هایی که دارای پوشش تفلون هستند، گاها در صنایع نظامی، هوایی، نفت و معادن نیز استفاده می‌کنند. این پیچ با نام دیلاکس نیز شناخته می‌شود.

پیچ متری DIN 976 استیل، مقاومت بالایی در برابر اکسید شدن دارد و به همین دلیل در مکان‌هایی که میزان رطوبت زیاد است، استفاده می‌شود. از جمله این مکان‌ها می‌توان به تهویه ساختمان، صنعت آب و فاضلاب، داکت‌ها و دستگاه‌هایی که در آن‌ها جریان آب وجود دارد، اشاره کرد.

در پوشش‌های گالوانیزه برای محافظت از پیچ در برابر خوردگی، آن را در حمامی از روی مذاب غوطه‌ور می‌کنند. با اینکار، پوششی بر روی پیچ ایجاد شده و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

پیچ متری ۸
پیچ متری m10
پیچ متری ۱۶
پیچ متری نمره ۱۰

پیچ متریک چیست؟

نحوه خرید و سفارش پیچ متری

از آنجایی که این پیچ در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود، می‌توانید با توجه به نیاز خود، آن را در ابعاد و سایزهای مختلف سفارش دهید.