پیچ متری

روش تولید راد گالوانیزه

نحوه تولید پیچ متری به دو روش حدیده کاری و رولینگ صورت می‌گیرد. اساس کار این روش‌ها با هم متفاوت است.

روش حدیده کاری

حدیده کاری یا همان ماشین کاری روشی قدیمی‌است که امروزه خیلی کاربرد ندارد مگر برای آلیاژهای خاص پیچ متری که امکان روزه کردن آن با استفاده از روش رولینگ وجود ندارد. در روش حدیده کاری رزوه‌های میله از طریق براده‌ برداری ایجاد می‌شوند.

روش رولینگ

روش رولینگ برای ایجاد رزوه‌ها سازوکار دیگری دارد و بهترین و سریع ترین روش تولید به حساب می‌آید. در روش رولینگ رزوه‌ها از طریق دو قرقره که همزمان نیروی فشار و دوران را روی میله اعمال می‌کند، ایجاد می‌شوند.

خرید پیچ متری

تفاوت دو روش حدیده کاری و رولینگ در تولید راد گالوانیزه

روش رولینگ مزایای زیادی دارد. روشی سریع است و تلرانس کمتری در حدود ۰.۰۱۵mm تا ۰.۰۲۵mm ایجاد می‌کند. رادهای گالوانیزه تولیدشده با استفاده از روش رولینگ در برابر سایش، استحکام تسلیم و سختی عکس‌العمل بهتری نشان می‌دهد. همچنین این روش تولید یا باعث ایجاد فشردگی کریستالی، ایجاد خواب کریستالی یکنواخت در جهت پیچش، تنش پسماند مفید می‌شود. با توجه به مزایای روش رولینگ در تولید راد گالوانیزه، روش حدیده کاری فقط برای آلیاژهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین روش تولید و آلیاژ مصرفی بر روی قیمت راد تمام رزوه بسیار تاثیرگذار است.

راد گالوانیزه چه کاربردهایی دارد؟

راد گالوانیزه با توجه به ساختار رزوه‌ای که دارد و این‌که برخلاف پیچ دو طرف آن آزاد است و هیچ سری ندارد، برای کاربردهای مختلف مناسب است. به طور کلی این ابزار برای اتصال یا پین کردن دو سازه در کنار هم کاربرد دارد. همچنین در برخی از موارد به عنوان تکیه‌گاه برای تثبیت سازه‌ها استفاده می‌شود. قبل از اینکه در مورد کاربرد راد گالوانیزه صحبت کنیم، باید یادآور شویم که کاربرد این قطعه فولادی فقط محدود به اتصال سازه‌های فلزی نیست. برخی از کاربردهای پیچ متری به شرح زیر است:

مصارف خانگی
کانال کشی تهویه مطبوع
پل‌سازی
لوله‌کشی
کشتی‌سازی
ساختمان‌سازی
صنعت پتروشیمی
کشاورزی
صنایع دریایی

تولیدکننده پیچ متری

پیچ متری
پیچ متری

کاربرد راد گالوانیزه در پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز

یکی از مهم‌ترین کاربردهای راد گالوانیزه در پروژهای ساختمان سازی و عمرانی است. همانطور که اشاره شد رادهای گالوانیزه فقط در اتصال سازه‌های فلزی به یکدیگر کاربرد ندارند. و به دلیل خاصیت روزه‌ای اش می‌توان از آن جهت پین کردن انواع اتصال چو‌بی و بتنی یا هر دو نوع سازه ای در کنار هم استفاده نمود. یکی از کاربردهای راد گالوانیزه در پروژه‌های عمرانی برای اتصال بتن به سازه‌های فولادی است. مثلا در هنگام نصب بیس پلیت جهت برپا داشتن تیرهای برق، اتصال ستون‌های فولادی و انواع کاشت شیمیایی جهت اتصال بتن و سازه فولادی از راد گالوانیزه استفاده می‌شود.

کاربرد راد گالوانیزه در تاسیسات و نصب ساپورت‌ها

لازم است بدانید که یکی از کاربردهای راد گالوانیزه در تاسیسات ساختمان است که برای تثبیت و نگه‌داشتن ساپورت‌ها استفاده می‌شوند. ساپورت‌ها نوعی نگهدارنده کمکی هستند که در تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دلیل عدم نیاز به جوشکاری، هزینه کم، کمک به زیباسازی محیط، افزایش طول عمر لوله کشی و کانال کشی، مقاومت در برابر خوردگی بسیار مورد توجه هستند. برای نصب ساپورت‌ها معمولا از پیچ راد گالوانیزه استفاده می‌شود که بسته به نوع ساپورت، میزان اهمیت و وزن آن نوع اتصال ساپورت با راد گالوانیزه متفاوت است. راد گالوانیزه به صورت تک آویز، دو آویز و چند آویز برای نصب ساپورت‌ها به کار گرفته می‌شود.

پیچ متری گالوانیزه

ساپورت با راد تک آویز

به طور معمول برای نصب ساپورت‌های آتش نشانی و اطفاء حریق و ساپورت‌های فاضلاب و آب باران که طبق استاندارد مربوطه باید به صورت تک آویز نصب شوند، راد گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نصب ساپورت با راد تک آویز از انکر بولت ضربه ای R-DCA استفاده می‌شود و راد گالوانیزه به وسیله آن به سقف متصل می‌شود.

ساپورت‌ با راد چند آویز

در نصب ساپورت‌هایی که وزن زیاد و طول بلندی دارند یا برای نصب بعضی از تأسیسات مانند خطوط لوله، کانال، سینی کابل که شرایط خاصی دارند ممکن است مجبور به استفاده از ساپورت ترکیبی شویم. در این مواقع از چندین راد گالوانیزه یا به اصطلاح راد چند آویز استفاده می‌شود تا خیز و تنش ساپورت که به دلیل وزن و طول آن افزایش پیدا کرده، بهتر کنترل شود.

ساپورت با راد دو آویز

برای ساپورت‌هایی که بار متوسط را حمل می‌کنند، مانند ساپورت‌های کانال هوا، لوله‌های آب مصرفی، لوله‌های چند خطی و ساپورت سینی کابل باید از دو عدد راد گالوانیزه برای اتصال ساپورت به سقف استفاده نمود. اندازه راد گالوانیزه برای اتصال دو آویز با توجه به نوع و وزن ساپورت تعیین می‌شود و می‌توان از انواع راد سایز M8 تا سایز M20 استفاده نمود.

نحوه برش راد گالوانیزه چگونه است؟

راد گالوانیزه در طول‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. اما اندازه طول یک متر آن معمول تر است، زیرا برای خریداران امکان برش راد گالوانیزه در ابعاد دلخواه را فراهم می‌سازد. برای برش راد گالوانیزه در ابعاد دلخواه می‌توانید از اره آهن بری استفاده نمایید. اما برای استفاده از اره آهن بری جهت برش میله‌های رزوه دار چند نکته وجود دارد که حتما باید رعایت کنید. اول از همه باید تیغه ای متناسب با جنس و ضخامت پیچ متری گالوانیزه انتخاب کنید. برای اینکه در هنگام برش پیچ‌ متری تغییر زوایه ندهند و در رزوه‌های آن تغییری ایجاد نشود، باید آن را ثابت نگه داشت. ابزارهای مخصوصی جهت ثابت نگه‌داشتن آن در حین کات کردن با اره آهن‌بری وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

نکته مهمی‌که بعد از برش راد گالوانیزه با استفاده از اره آهنی بری باید به آن توجه داشته باشید، ایجاد انتهایی در پیچ بلند تمام رزوه است که گالوانیزه نمی‌باشد. این گالوانیزه نبودن انتهای پیچ در صورت برطرف نشدن می‌تواند موجب پوسیدگی و خوردگی در نتیجه کاهش مقاومت شود. برای حل این مشکل می‌توانید پس از برش، انتهای پیچ را با استفاده از اسپری‌های مخصوص، دوباره گالوانیزه نمایید. یا دوباره فرآیند گالوانیزه کردن را برای راد گالوانیزه برش خورده به کار بگیرد که زمان زیادی طول می‌کشد.

پیچ متریک چیست؟

جمع‌بندی: چند نکته درباره خم کردن راد گالوانیزه

گاهی اوقات با توجه به هدف استفاده از پیچ متری لازم است که آن را خم کرده یا تغییر زاویه دهید. خم کردن راد گالوانیزه کار سختی نیست، اما باید نکات آن را رعایت کنید. برای خم کردن راد فولادی گالوانیزه ضمن ثابت نگه‌داشتن آن باید به آرامی‌آن را گرم کنید. برای اینکار نیاز به مشعل پروپان یا اکسی استیلن دارید. مشعل را روی ناحیه‌ای که قرار است میله از آنجا خم شود گرفته و آن را گرم کنید. دقت داشته باشید که گرمای زیاد می‌تواند به راد گالوانیزه آسیب برساند. به طور کلی بعد از اینکه رنگ میله در اثر گرم کردن متمایل به قرمز شد می‌توان آن را به اندازه دلخواه خم کرد.