پیچ متری

راد گالوانیزه یا پیچ متری چیست؟

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که در صنعت برای اتصال اجزای بزرگ و سنگین از چه ابزاری استفاده می‌کنند؟ راد گالوانیزه یا همان میلگرد صنعتی که رزوه‌کاری شده است، به عنوان نگه‌دارنده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه صنعتی در طول‌های مختلف تولید می‌شود، با این حال سایز یک متری آن به دلیل کاربرد بیشتر، رایج است. این ابزار فولادی علاوه‌بر استحکام و مقاومت بالا به خاطر روکش گالوانیزه خود در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی نیز مقاوم است. در ادامه، درباره مفهوم راد گالوانیزه، مشخصات فنی، روش تولید و کاربردهایی که دارد، اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهیم. آگاهی کامل از مشخصات رزوه راد و کاربرد آن به انتخاب درست کمک می‌کند.

راد گالوانیزه (Galvanized Threaded Rod) چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده درباره این ابزار توضیح دهیم، باید بگوییم که نوعی میله فولادی بلند است که تمام طول آن حالت رزوه‌ای دارد. این ویژگی سبب شده است که در کاربردهای کششی به طور خاص عمل کند. همچنین با توجه به اتصال محکم مهره به رزوه‌های راد گالوانیزه، دیگر احتمال هیچ‌گونه لغزشی در سازه وجود نخواهد داشت. در واقع می‌توان گفت که قطعه فولادی راد شبیه قسمت رزوه‌ای پیچ‌های معمولی کوچک است، اما با این تفاوت که بسیار بزرگ‌تر از آنها است و سر ندارد. ممکن است راد گالوانیزه را در بازار با نام‌های دیگری همچون پیچ متری گالوانیزه، انکر راد و راد بولت بشناسید. این قطعه علاوه‌بر جنس فولاد ممکن است از مس یا آلومینیوم نیز تهیه شود که بعد از ساخت جهت ایجاد روکش زینک به واحد گالوانیزه ارسال می‌شود.

به طور کلی پیچ متری برای اتصال و تثبیت سازه‌ها یا اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابزار فولادی راد در فرآیند گالوانیزه گرم با فرو بردن درون وان مذاب با لایه‌ای از فلز روی پوشانده می‌شود. این لایه محافظتی به نوعی نقش آند را ایفا می‌کند و از این طریق مانع از تخریب و آسیب فولاد زیرین می‌شود. مهم‌ترین مزیت اعمال پوشش لایه محافظتی روی این است که راد گالوانیزه در مقایسه با فولاد ضد زنگ از نظر هزینه و چرخه طول عمر برتر عمل می‌کند.

خرید پیچ متری

راد گالوانیزه و بولت گالوانیزه چه تفاوتی باهم دارند؟

با شناخت مشخصات راد گالوانیزه حتما این سوال برایتان پیش می‌آید که تفاوت آن با بولت گالوانیزه در چیست. هر دوی آن‌ها پیچ‌های روزه دار هستند، اما تفاوت‌شان در وجود یک سر در بولت گالوانیزه و به اصطلاح بسته بودن یک انتهای بولت گالوانیزه است. در حالی که هر دو انتهای راد گالوانیزه باز است.

انواع میله گالوانیزه تمام رزوه

این قطعه براساس معیارهای مختلف دسته‌بندی می‌شود. به عنوان مثال انواع مختلف آن از نظر نوع رزوه با هم متفاوت هستند. رایج‌ترین راد گالوانیزه دارای نوع رزوه مثلثی است. در حالی که رزوه‌های آن می‌توانند به صورت نیم‌دایره‌ای، ذوزنقه‌ای و مربع باشند. همچنین زاویه رزوه براساس استاندارد ساخت آن متغیر است.

یکی دیگر از انواع راد گالوانیزه، پیچ متری دنده کبریتی است که به دلیل عمر کوتاهش برای کاربری‌های موقت که به سرعت بالاتر و نیروی کم برای اتصال نیاز دارد، استفاده می‌شود. پیچ متری دنده کبریتی، نوعی راد تمام رزوه است اما رزوه‌های آن با پیچ‌های معمولی متفاوت است و با چند بار، باز و بسته شدن دچار آسیب می‌شود.

علاوه‌بر این رادها براساس جنس آلیاژ دسته‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال برخی از آنها از جنس فولاد ساختمانی هستند و برخی دیگر از فولادهای با رده مقاومت بالاتر تولید می‌شوند.

از لحاظ نحوه ایجاد پوشش گالوانیزه هم در دو گروه گرم و سرد قرار می‌گیرند. از آنجایی که گالوانیزه سرد فقط برای آبکاری سطح بیرونی سازه‌ها استفاده می‌شود، انتخاب آن در مقایسه با روش گالوانیزه گرم صرفه اقتصادی بیشتری دارد. اما ناگفته نماند که پیچ متری گالوانیزه گرم از لحاظ کیفیت و طول عمر در سطح بالاتری قرار دارد.

به جز روکش گالوانیزه، روکش‌های دیگری را نیز می‌توان برای میله‌های رزوه دار به کار برد که برخی از آنها عبارت‌اند از:

میله رزوه دار ساده یا بدون روکش،
روکش روی شفاف یا روی کرومات که برای مصارف تزیینی به کار برده می‌شود،
روکش اکسید سیاه که مقاومت به خوردگی ایجاد می‌کند و درهنگام جوشکاری گازهای سمی‌تولید نمی‌کند.

تولیدکننده پیچ متری

پیچ متری
پیچ متری

مشخصات پیچ متری گالوانیزه

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، راد بولت جزء اتصالات محسوب می‌شود. در بسیاری از صنایع از پتروشیمی‌گرفته تا ساختمان‌سازی کاربرد دارد. مسلم است که تنوع در مشخصات فنی آن باعث کاربری متفاوت پیچ متری گالوانیزه در صنایع مختلف می‌شود. در واقع منظور ما طول و سایز متنوع آن است. ابتدا باید اشاره کنیم که این قطعه از اتصالات براساس استانداردهای DIN975 و DIN976 ساخته می‌شود و در دو نوع دنده درشت و دنده زیر وجود دارد.همچنین هر دو سر آن را می‌توان به مهره متصل کرد.

طول این ابزار فلزی سه سانتی‌متر الی پنج متر است. البته طول ۲۰ سانتی‌متر، یک متر، سه متر و پنج متر آن کاربرد بیشتری دارد. در بیشتر کارخانه‌ها راد گالوانیزه در طول یک متر تولید می‌شود. زیرا اکثر سفارش‌ها زیر یک متر است و در این صورت به درخواست مشتری به اندازه طول دلخواه برش داده می‌شود. از لحاظ سایز هم در سایزهای M8، M10، M12، M16، M20 و حتی بالاتر وجود دارد. دقت داشته باشید که در هنگام تولید پیچ متری بین طول و قطر آن باید تناسب برقرار باشد. در حقیقت با افزایش طول قطعه باید به قطر آن نیز افزوده شود. توجه به این مسئله باعث جلوگیری از شکستن پیچ و تاب‌خوردگی آن می‌شود.

ویژگی‌ راد بولت گالوانیزه

مقاومت در برابر رطوبت
ضدخوردگی و ضد زنگ‌زدگی
قیمت مقرون‌به‌صرفه
تولید سریع و آسان
استفاده در شرایط جوی مختلف
کیفیت ساخت بالا
تنوع در سایز و طول
طول عمر بالا

یچ متری گالوانیزه