پیچ متری

پیچ و مهره گالوانیزه چیست؟

پیچ و مهره‌ ها یکی از همه کاره‌ترین اتصال دهنده‌های ساختاری هستند که در طیف گسترده‌‌ای از اشکال، جنس، مقاومت و سایز، برای مطابقت با نیازهای مختلف تولید می‌شوند. در نتیجه به دلیل تنوع زیاد در این محصول کاربردی، شما باید پیچ و مهره‌ها را بر اساس مشخصات پروژه خود انتخاب کنید.

قطعا نحوه تولید، کیفیت، شکل و متریال پیچ و مهره‌ها، به طور قابل توجهی بر عملکرد و عمر مفید آنها تأثیرگذار است. تولید پیچ و مهره گالوانیزه گرم، با هدف بالا بردن کیفیت محصول صورت می‌گیرد که در ادامه مزیت‌های این محصول را بیشتر توضیح خواهیم داد.

گالوانیزه یا آبکاری چیست؟

عملیات گالوانیزه به معنای ایجاد یک پوشش محافظ روی، بر روی فولاد یا آهن است تا از زنگ زدگی محصول جلوگیری شود. با دو روش مختلف سرد و گرم این عملیات انجام می‌شود که رایج‌ترین روش گالوانیزه، روش گرم است که قطعات فلزی را به طور کامل در حمامی از روی مذاب غوطه ور می‌کنند.

گالوانیزه گرم را می‌توان بر روی هر چیزی از پیچ و مهره‌های کوچک گرفته تا تیرهای بزرگ برای ساختمان‌ها استفاده کرد. یک محصول گالوانیزه گرم بهترین محافظت را در برابر زنگ زدگی دارد، حتی اگر ظاهر محصول چندان زیبا نباشد.

خرید پیچ متری

پیچ و مهره گالوانیزه گرم چیست؟

تولید پیچ و مهره‌ ها می‌تواند به دو روش دستی یا ماشینی انجام شود. مهم خروجی محصول است که باید از کیفیت خوب و قیمت مناسب برخوردار باشد. پس از عملیات‌های حرارتی و صیقل دادن، نوبت به ایجاد یک لایه محافظ می‌رسد.

لایه محافظ که از جنس روی است، به دو طریق گرم و سرد ایجاد و آبکاری صورت می‌گیرد. در تولید پیچ و مهره گالوانیزه گرم، باید مراحل به درستی انجام شوند تا هنگام انجام آزمایش‌ها، با موفقیت به تولید انبوه برسد.

فرآیند پوشش دهی پیچ و مهره گالوانیزه گرم

در فرایند پوشش دهی پیچ و مهره گالوانیزه گرم، ابتدا باید پیج و مهره‌ها تمیز شوند و تمام روغن‌ها، رنگ، گریس، براده‌های آهن و زنگ زدگی از آنها جدا شوند. مرحله تمیزکاری محصولات، از طریق اسید کلریدریک یا اسید سولفوریک انجام می‌شود. از آنجا که اسیدها نیز باعث خوردگی فلز می‌شوند باید از الکتریسیته هم استفاده شود.
از آنجایی که محصول خشک را باید در مایع مذاب روی فرو برد، پیچ و مهره‌ها باید خشک شوند که این کار از طریق وان پیشگرم با درجه حرارت ۳۵۰ درجه سانتیگراد انجام می‌شود. این کار علاوه بر خشک کردن محصول، کمک می‌کند دمای آن نیز بیشتر شود. چرا که اگر محصول را با دمای پایین به حمام روی اضافه کنید، دمای مایع روی کاهش پیدا می‌کند و برای رسیدن به دمای بالا زمان زیادی لازم خواهد بود.
سپس در حمام ۴۵۰ درجه سانتی گراد از روی، محصول مورد نظر در مایع مذاب فرو می‌رود و غوطه ور می‌شود. فولاد و روی مایع، به دلیل دمای بالا به یکدیگر متصل می‌شوند و پوشش لازم ایجاد می‌شود. ضخامت پوشش بر حسب میکرون یا میکرومتر اندازه گیری می‌شود، بنابراین آبکاری روش گرم روی با حداقل ضخامت ۴۵ و حداکثر ۱۰۰ میکرون یا میکرومتر انجام می‌شود. محصولاتی که از طریق گالوانیزه گرم، آبکاری می‌شوند، پوشش ضخیم‌تری دارند، در نتیجه عمر طولانی‌تری خواهند داشت و محافظت عالی در برابر خوردگی دارند.

سپس باید عمل سانتریفیوژ انجام شود. در این مرحله روی باقیمانده در بین رزوه‌ها خارج می‌شود.
در مرحله آخر باید پیچ و مهره‌ گالوانیزه را در وان کوئنچ آب وارد شوند تا واکنش بین روی و آهن متوقف شود.

پیچ و مهره گالوانیزه گرم چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیچ و مهره‌ گالوانیزه گرم، به دلیل نوع پوششی که دارد از ویژگی‌های مهمی برخوردار است. از مهم‌ترین ویژگی این محصولات می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد.

اگر برای کاربردهایی که به طور مستقیم با نوسانات دما در تماس هستند، از این محصول استفاده کنید، در طولانی مدت هیچ گونه خرابی در پیچ و مهره مشاهده نخواهید کرد. از دیگر ویژگی‌های این محصول، نفوذ روی به داخل فولاد است که این موضوع باعث می‌شود مقاومت محصول افزایش پیدا کند.

تولیدکننده پیچ متری

ساختار پوشش گالوانیزه گرم

در فرآیند پوشش گالوانیزه، دما و زمان، رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. در فرایند گالوانیزه کردن، پیچ و مهره‌ها در دمای ذوب بالا، ضخامت کمتر و در دمای ذوب پایین، ضخامت بیشتری خواهند داشت. همچنین مدت زمان غوطه ور شدن پیچ و مهره، در حمام روی، تاثیر مستقیمی بر ضخامت گالوانیزه دارد که معمولا بین ۳ تا ۱۵ دقیقه با توجه به نوع محصول، غوطه ور شدن ادامه خواهد داشت.

پیچ متری
پیچ متری

معایب پیچ و مهره گالوانیزه گرم

در فرایند گالوانیزه گرم، اگر محصولات فولادی از نوع کربن باشند، سختی آنها افت پیدا می‌کند. در نتیجه این افت سختی باعث تغییر خواص مکانیکی می‌شود. همچنین در مرحله سانتریفیوژ، رزوه‌های خارجی ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند. نکته قابل توجه عدم استفاده از این نوع پیچ و مهره‌ها برای محصولاتی است که حرارت بالای ۲۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌کنند، چرا که مقاومت بالایی در برابر این حرارت ندارند.

همچنین دمای بالا باعث می‌شود، استحکام کششی پیچ و مهره گالوانیزه افت پیدا کند. به دلیل اینکه عملیات گالوانیزه ضخامت محصول را افزایش می‌دهد، باید در شماره گذاری آنها دقت بیشتری انجام شود. معمولا برای برطرف کردن این مشکل، قبل از عملیات گالوانیزه، پیچ و مهره‌ها را اورسایز تولید می‌کنند.

موارد استفاده از پیچ و مهره گالوانیزه گرم

در بسیاری از موارد همچون ساخت دکل‌های انتقال برق، گاردریل بزرگراه، پایه‌های چراغ روشنایی، پیچ و مهره‌های گالوانیزه گرم کاربرد بسیاری دارند. چرا که در برابر رطوبت، گرما و سرما از مقاومت بالایی برخوردارند. محصولاتی که از طریق گالوانیزه گرم تولید می‌شوند، بیشتر از ۲۵ سال عمر مفید خواهند داشت.

اگر محصولاتی که از پیچ و مهره‌ گالوانیزه استفاده می‌کنند، به طور مستقیم در معرض آب نباشند، ممکن است تا ۸۰ سال نیز عمر مفید داشته باشند. برای محیط‌های آمونیاکی و اسیدی، محصولات گالوانیزه گرم مقاومت چندانی ندارند و باید از محصولات تیتانیوم یا استیل استفاده شود.

پیچ متری گالوانیزه

پیچ و مهره گالوانیزه سرد چیست؟

روش دوم گالوانیزه کردن پیچ و مهره‌ها، روش سرد است. در این روش نیز از لایه روی، بر روی سطح خارجی پیچ و مهره استفاده می‌کنند. ابتدا سطوح محصول باید از ناخالصی‌ها، روغن‌ها و گرد و خاک‌ها پاک شود. سپس محصول مورد نظر در حمام روی با خلوص ۹۲ درصد غوطه ور می‌شود.

فرآیند گالوانیزه سرد و گرم، شباهت بسیاری با هم دارند و تفاوت‌ها در دما و زمان غوطه وری است. پیچ و مهره گالوانیزه از نوع سرد از سختی بالاتری نسبت به پیچ و مهره گالوانیزه گرم برخوردار است.

مقایسه پیچ و مهره گالوانیزه سرد و گرم

در مقایسه گالوانیزه سرد و گرم پیچ و مهره، می‌توان به تفاوت دمای آبکاری، ترکیباتی که در حمام روی وجود دارد و مدت زمان آبکاری اشاره کرد.

همچنین ضخامت ایجاد شده بر روی محصولات نیز متفاوت است. معمولاً ضخامت در گالوانیزه گرم بسیار بیشتر از نوع سرد است. ضخامت نازک پیچ و مهره‌های گالوانیزه سرد باعث می‌شود مقاومت محصول در برابر زنگ زدگی و خوردگی کمتر شود.

تفاوت مهم دیگر پیچ و مهره گالوانیزه سرد و گرم، در نفوذ لایه روی، به داخل محصول است. در گالوانیزه گرم با نفوذ لایه روی، امکان ایجاد خراش سطحی وجود ندارد. اما در محصولات گالوانیزه سرد امکان خراش سطحی وجود دارد که این موضوع منجر به زنگ زدگی می‌شود.

از نظر ظاهری نیز محصولاتی که از طریق گالوانیزه گرم تولید می‌شوند، مات و کدر و محصولات گالوانیزه سرد، براق و درخشان هستند.

پیچ متریک چیست؟

سخن پایانی

صنعتگرانی که نیاز به پیچ و مهره با جنس‌ها و کیفیت‌های مختلف دارند، می‌توانند پیچ و مهره گالوانیزه گرم را انتخاب کنند. این محصولات به دلیل اینکه دارای پوشش محافظتی روی با ضخامت بالا هستند، مقاومت و طول عمر بالاتری دارند.

از این رو در ساخت بسیاری از تجهیزات مهم از جمله ساخت دکل‌های برق، مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید این محصول کاربردی را در انواع سایزها با جنس‌های مختلف و مقاومت‌های بالا در حجم بالا خریداری کنید.

چگونه پیچ و مهره مورد نیاز خود را از پیچ متریک تهیه کنیم؟

با توجه به قیمت های نوسانی و اینکه موجودی اجناس در بازار بهتر است استعلام گرفته شود، برای سفارش و خرید پیچ و مهره عمده خودتان از مجموعه پیچ متریک ابتدا مشخصات محصول را اعم از (نوع،قطر و طول و تعداد)، از طریق واتساپ یا تلگرام برای ما ارسال نموده تا بعد از استعلام کالا، قیمت و موجودی به شما اعلام شود و سپس خرید پیچ و مهره استیل، خرید واشر استیل، خرید خار یا خرید مهره استیل خودتان را انجام دهید.