پیچ متری

پیچ متریک چیست

یکی از جذاب ترین بخش های صنعت وجود پتانسیل رشد و خلاقیت در آن می باشد. از این روی بشر همواره با توجه به نیازهای خود و با بهره گیری از نوآوری قادر به تولید ابزار کاربردی و متناسب با نیاز خود می باشد. در نتیجه در ادامه ی این مقاله قصد معرفی یکی از پرکاربردترین پیچ های موجود در بازار را داریم که تحت عنوان پیچ متریک یا پیچ متری شناخته می شود.

در پاسخ به این سوال که پیچ متریک یا پیچ متری چیست باید بگوییم این محصول متشکل از مفتول هایی فلزی می باشد. این مفتول ها مطابق با استانداردهای متریک به صورت رزوه شده و در قطرهای گوناگون طراحی و تولید می شود .

یکی از مزیت های قابل توجه این نوع پیچ ها امکان بسته شدن مهره از هر دو سوی آن ها می باشد. همچنین، پیچ های متری در طول های یک، دو و یا سه متری تولید می شوند. در نتیجه مصرف کننده قادر به برش آن ها در سایزهای مورد نیاز می باشد. با توجه به این قابلیت کاربر نه تنها هیچ گونه محدودیتی برای اتصال قطعات گوناگون به یکدیگر نخواهد داشت بلکه بدین وسیله اتصالات ایمن تری نیز خواهد داشت.

پیچ متری، به طور عمده از فلز تولید شده و در سه جنس استیل، آهن با درجه ۵.۶ و فولاد با درجه یا گرید ۸.۸ و ۱۰.۹ قابل سفارش می باشد.

شایان ذکر است این نوع پیچ در حالت پیش فرض به صورت دنده میلیمتری تولید می شود. نوع دنده های طراحی شده بر روی مفتول آن به نوع کاربری پیچ بستگی دارد.

برخی از اصلی ترین کاربردهای پیچ متریک در صنایع زیر قابل مشاهده می باشد:

ساختمان سازی، کشاورزی، خودروسازی، راهسازی، تولید کانال تهویه، تولید میز و صندلی، صنایع ارتشی و نظامی، تعمیر و نگهداری سازه های فرسوده و…

خرید پیچ متری

انواع پیچ متری

پیچ متریک در انواع و سایزهای بسیار متنوعی تولید شده و در بازار در دسترس می باشد. بدین ترتیب، مشتریان به آسانی و با کمی جستجو قادر به یافتن مدل متناسب با نیاز خود می باشند. گفتنی است که اصطلاحا پیچ متری تحت عنوان پیچ تمام رزوه نیز شناخته می شود. این محصولات به طور کلی دارای پنج نوع اصلی می باشند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

پیچ متریک دنده کبریتی: پیچ های متریک و یا همان پیچ های متری دنده کبریتی با نام دنده ذوزنقه ای نیز شناخته می شود. این مدل، به طور معمول در طول یک متر و از فرم بخشیدن به میلگردهای فلزی حاصل می شود. بیشترین کاربرد آن در صنایع کشاورزی، راهسازی و تولید ماشین آلات صنعتی قابل مشاهده است.
پیچ متری آهنی: پیچ آهنی متری یکی از متداول ترین پیچ های متریک می باشد. این مدل انعطاف پذیری بالایی نداشته و میزان تحمل پایینی در برابر تنش و خم شدن دارد.
پیچ متری گالوانیزه: این نوع پیچ، با لایه ای از جنس روی پوشیده شده است. در نتیجه نه تنها از استحکام بالایی برخوردار می باشد بلکه مقاومت خوبی نیز در برابر رطوبت و پوسیدگی دارد. از این روی می توان از آن در مناطقی با آب و هوای مرطوب بهره برد.
پیچ متری فولادی: پیچ متری فولادی، یکی از مقاوم ترین و پرکاربردترین پیچ های متریک به شمار می آید. چرا که فولاد آلیاژ قدرتمندی از آهن و کربن بوده و پیچ های متریک فولادی با گرید ۸.۸ و ۱۰.۹ تولید می شوند. در نتیجه این مدل گزینه ای ایده آل برای صنایع خودروسازی، ساختمان سازی و راهسازی به شمار می آید.
پیچ متری استیل: این مدل یکی از مقاوم ترین و پرکاربردترین پیچ های متریک است. از این روی در ادامه تحت عنوانی جداگانه و به تفصیل به معرفی آن می پردازیم.

تولیدکننده پیچ متری

پیچ متری استیل

پیچ متری استیل یکی از کارآمدترین و پرفروش ترین انواع پیچ های متریک می باشد که به منظور اتصال قطعات بزرگ و کوچک در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پیچ که به صورت میلگردهایی رزوه شده و از جنس استنلس استیل تولید می شود فاقد گل پیچ می باشد و در طول های مختلف قابل سفارش است. از این روی برای بهره برداری از آن می بایست مهره های استیل مناسب با قطر پیچ را نیز به صورت جداگانه تهیه نمایید.

پیچ متریک استیل در آلیاژ خود دارای فلز کروم و نیکل می باشد. این وجه تمایز این پیچ با پیچ های ساخته شده از آهن و فولاد تست. به عبارتی استحکام و مقاومت آن بسیار بالاتر از دیگر انواع پیچ های متری بوده و به همان نسبت از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشد. بدین ترتیب طول عمر بیشتری داشته و خرید آن نه تنها یک هزینه به شمار نمی آید بلکه یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای حفظ ایمنی در صنایع محسوب می شود.

پیچ متری
پیچ متری

کاربردهای پیچ های متری استیل

پیچ متریک استیل یک گزینه ی مناسب برای استفاده در صنایع بهداشتی، غذایی، آب و فاضلاب، ساخت درب و پنجره، تولید انواع کالای دیجیتال و… می باشد. همچنین، به طور کلی بهترین انتخاب برای مناطق گرم و مرطوب به شمار می آید.

پیچ متریک چیست؟

خصوصیات پیچ متریک استیل

پیچ متری استیل به طور عمده در پایه های ۳۱۰ و ۳۰۴ در بازار یافت می شود. به عبارتی مهمترین مزیت آن مقاومت مثال زدنی آن در برابر رطوبت، خوردگی و پوسیدگی می باشد. در نتیجه برای استفاده در صنایعی که با مواد شیمیایی خورنده در ارتباط هستند بسیار مناسب است. با این اوصاف شایان ذکر است طول عمر پیچ های استیل در محیط های نمکی و کلریدی کاهش می یابد.

پیچ متری گالوانیزه

راهنمای خرید

در هنگام خرید پیچ های متریک استیل در نظر داشته باشید که این محصولات در سایزهای M4 الی M24 قابل تهیه می باشند. اما در صورتی که کاربر نیاز به سایزهای دیگری داشته باشد می تواند سفارش خود را با اندازه های دلخواه ثبت نماید.

قیمت

یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت پیچ متری استیل گرید آن می باشد. علاوه بر آن قطر و طول پیچ نیز بر قیمت خرید آن موثر هستند. برای مثال، پیچ های استیل قطور در حین انجام فعالیت های دنده زنی از تعادل بهتری برخوردار بوده و دستخوش پیچ و تاب نمی شوند. چرا که لنگر زیادی ایجاد نمی کنند و تضمینی برای استحکام اتصالات می باشند.