پیچ اتاقی

پیچ اتاقی

پیچ اتاقی یکی از پرکاربردترین انواع پیچ‌ها محسوب می‌شود که در بازار آن‌ را با نام‌های پیچی با گل یا کلگی معرفی می‌کنند. با توجه به طراحی خاص این نوع پیچ، برای اتصال روی بدنه‌های چوبی از آن استفاده می‌شود. به‌ علت تقاضای زیاد پیچ و مهره، پیچ اتاقی توسط شرکت‌های ارائه دهنده مطابق با استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌شوند. در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتر پیچ اتاقی آشنا شوید.

خرید پیچ متری

پیچ اتاقی چیست؟

در ابتدا پیچ‌های اتاقی به‌ منظور ساخت اتاقک‌های چوبی کامیون تولید می‌شدند؛ به‌ همین خاطر نام آن‌ها را پیچ اتاقی گذاشتند. برای اتصال دو قطعه می‌توان از این نوع پیچ استفاده کرد و برای چفت کردن، مهره‌ای را در سمت دیگر قرار داد. امروزه این پیچ‌ها در صنعت خودروسازی وارد شدند و توانستند توجه بسیاری از مهندسین را جلب نمایند. با توجه به کاربرد گسترده پیچ‌های اتاقی با تنوع زیادی در طرح و جنس آن‌ها مواجه هستیم که می‌توان در پروژه‌های مختلف نسبت‌ به شرایط آن‌ها را استفاده کرد.

کاربرد پیچ اتاقی

همان‌طور که گفته شد، پیچ سر اتاقی ابتدا در ساخت اتاقک‌های داخل کامیون کاربرد داشت اما امروزه از این محصول در مصارف گسترده‌تری استفاده می‌شود که می‌توان به واسطه آن تجهیزات مختلفی را به یکدیگر متصل کرد. برای پیچاندن و باز و بسته کردن هگز یا سرپیچ که فضای کمی وجود دارد، از پیچ اتاقی استفاده می‌شود. زیر هگز یا سرپیچ، یک بخش مربعی شکل وجود دارد که چرخاندن پیچ در این شرایط را آسان می‌کند.

از جمله کاربردهای پیچ‌های اتاقی می‌توان به مونتاژ انواع ماشین‌آلات صنعتی اشاره کرد. معمولاً پیچ‌های اتاقی را از استنلس استیل می‌سازند؛ بنابراین در شرایطی که رطوبت وجود داشته باشد مقاومت بسیار خوبی خواهند داشت و هرگز دچار خوردگی نمی‌شوند. یکی دیگر از کاربردهای پیچ اتاقی در ساخت و مونتاژ مبلمان است؛ در نتیجه از این نوع پیچ می‌توان در اتصال چوب به فلز برای ساخت میز، صندلی و… استفاده کرد.

تولیدکننده پیچ متری

جنس پیچ سر اتاقی

پیچ‌های اتاقی با جنس‌های مختلفی ساخته و روانه بازار می‌شوند. پیچ اتاقی از جنس استنلس استیل نسبت‌ به سایر محصولات مشابه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. البته لازم ذکر است پیچ‌های اتاقی را در دو نوع سیاه و گالوانیزه نیز تولید می‌کنند. معمولاً در فرآیند تولید پیچ اتاقی از فولاد ساده کربنی استفاده می‌شود که نیاز به سختکاری ندارد. اغلب این پیچ‌ها با گریدهای بسیار کم روانه بازار می‌شوند؛ اما برخی دیگر نیز با سختی و گرید بالا ساخته می‌شوند؛ بنابراین باید در موقع خرید حتماً نسبت به شرایط کار خود یک پیچ اتاقی با جنس مناسب تهیه کنید تا در آینده دچار خوردگی و فرسایش نشود.

پیچ اتاقی
پیچ اتاقی

انواع پیچ اتاقی

با توجه به تقاضای بسیار زیاد بازار، تولید پیچ سر اتاقی با تنوع بالایی انجام می‌شود؛ زیرا تولیدکننده پیچ اتاقی باید بتواند نیاز صنایع مختلف به این محصول را برطرف نماید تا خریداران نسبت به نیاز خود از انواع مختلف پیچ اتاقی استفاده کنند. پیچ‌های اتاقی با توجه به ابعاد و جنس خاصی که دارند، در طبقه‌بندی‌های مختلف جای می‌گیرند.

بنابراین لازم است پیش‌ از خرید پیچ اتاقی حتماً شرایط کاری خود را در نظر بگیرید و مطابق با آن مناسب‌ترین پیچ اتاقی با جنس و اندازه لازم را تهیه کنید. از جمله پرکاربردترین نوع پیچ‌های اتاقی می‌توان به پیچ اتاقی آهنی و پیچ اتاقی استیل اشاره کرد که در حین کار مقاومت و استحکام بسیار بالایی خواهند داشت؛ به‌ همین خاطر در بیشتر صنایع از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع پیچ اتاقی استیل و آهنی

همان‌طور که گفته شد، پیچ‌های سر اتاقی به‌ علت تقاضای زیاد بازار در جنس‌ها و ابعاد مختلف ساخته می‌شوند تا خریداران بتوانند مطابق با نیاز خود مناسب‌ترین نوع آن‌ها را تهیه کنند. دو نوع بسیار پرکاربرد این پیچ‌ها، از جنس آهن و استیل هستند. شکل خاص این نوع پیچ‌ها باعث تمایز آن‌ها از محصولات مشابه شده‌ است.

از نظر ظاهری پیچ‌های اتاقی از جنس آهن و استیل دارای سطح مقطع مدور هستند و زیر آن‌ها به شکل مربع است که باعث قفل شدن پیچ داخل یک سوراخ مربعی می‌شود؛ به‌ همین خاطر مصرف‌کننده می‌تواند با استفاده از ابزاری مثل آچار از یک‌طرف پیچ را کاملاً سفت و محکم کند.

پیچ متری گالوانیزه

گرید پیچ‌های سر اتاقی

پیچ‌های اتاقی استنلس استیل فولاد یا آهن در گریدها و کلاس‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند که از جمله انواع متنوع آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرید ۴.۶
گرید ۵.۶
گرید ۸.۸
نکته: در میان موارد ذکر شده گرید ۴.۶ جزء پرکاربردترین انواع پیچ اتاقی محسوب می‌شود.

استاندارد پیچ اتاقی

برای ساخت پیچ اتاقی نیز مانند سایر محصولات یکسری استانداردهای مطرح جهانی وجود دارند که باید در طراحی و ساخت پیچ مورد توجه قرار بگیرند. رعایت این استانداردها به مصرف‌کنندگان این اطمینان را می‌دهد که با خیال راحت محصول موردنظر را خریداری کنند و در پروژه‌های مختلف بکار گیرند. در ساخت پیچ اتاقی از استانداردهای بین‌المللی ISO 8678 و DIN 603 تبعیت می‌شود. معمولاً پیچ‌هایی با ابعاد ۱ الی ۲۰ سانتی‌متر و قطر ۰.۵ الی ۱.۶ سانتی‌متر کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند.

 

خرید پیچ اتاقی

در بازارهای ایران خرید و فروش پیچ اتاقی رواج بسیار زیادی دارد که مشتریان باید مناسب‌ترین محصول از نظر جنس و ابعاد را برای پروژه موردنظر خود انتخاب کنند تا در سازه مشکلات متعددی ایجاد نشود. پیشنهاد می‌کنیم اگر برای خرید پیچ اتاقی مهارت و علم کافی را ندارید، حتماً از افراد باتجربه و کارشناس کمک بگیرید تا از خرید خود مطمئن باشید.