پیچ آهنی

استاندارد پیچ شش گوشه hv چگونه تعیین می شود؟

برای انواع پیچ و مهره شش گوش اچ وی (HV) استاندارد مشخصی تعیین شده است. به این معنی که تمامی پیچ‌های خشکه اچ وی دارای استاندارد مشخصی هستند. به همین دلیل در حوزه‌های مختلف مانند ساختمان سازی، از استانداردهای متنوع آن استفاده می‌شود. برای این نوع پیچ گرید ۱۰.۹ در نظر گرفته شده است. برخی از استانداردهای این پیچ که در ایران نیز کاربرد بیشتری دارند را ذکر خواهیم کرد.

استاندارد پیچ اچ وی DIN 6914 با مهره DIN 6915 و واشر DIN 6916
استاندارد پیچ ASTM A490 با مهره ASTM A563 و واشر ASTM F436
استاندارد پیچ ISO 7412 با مهره ISO 7414 و واشر ISO 4716
برای هر پیچ از استاندارد مشخص، باید از مهره و واشر مناسب استفاده کرد. علاوه بر استانداردهای ذکر شده، انواع دیگری نیز وجود دارند که کاربرد کمتری دارند. مثلا مدل پیچ چشمی، سر خروسکی، سر اطاقی، سر گرد و …در این دسته قرار دارند. برای آشنایی بیشتر با آنها در ادامه شرح داده می‌شوند.

پیچ متریک چیست؟

انواع پیش ۶گوش اچ وی و کاربرد آنها

پیچ ۶ گوش DIN 7968

از نظر قطر با مدل پرکاربرد آن تفاوت دارد. در واقع بخش ساق از بخش رزوه ضخامت بیشتری دارد. به همین دلیل به آن فیت بولد گفته می‌شود.

 

پیچ شش گوش DIN 610 ,DIN 609

در واقع این نوع پیچ همان نوع FIT BOLT است.

پیچ DIN 787

این پیچ برای کلاس ۸.۸ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در موارد مختلف ارتفاع آن متغیر است.

پیچ‌های مدلNMG101 و NMG102

این دو پیچ در استاندارد آمریکایی کاربرد بسیار زیادی دارند. از رزوه‌هایی متفاوتی برای آن استفاده می‌شود. در واقع دنده درشت یا UNE و دنده ریز یا UFN در این نوع پیچ کاربرد دارند.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

تولیدکننده پیچ متری

کاربرد پیج اچ وی ۶ گوشه

همانطور که در بالاتر هم کفتیم، سری پیچ‌های۶ گوش نسبت به انواع پیچ معمولی مقاومت بالاتری دارند. همین امر موجب شده است که در صنایعی مانند کشتی سازی، پرس سازی، پتروشیمی، نیروگاهی و … استفاده شود. با توجه به میزان مقاومت کششی مورد نیاز، از کلاس های مختلف این پیچ استفاده می‌شود. طراحی ظاهری این قطعه نیز برای ایجاد مقاومت بیشتر است. در نتیجه این پوشش برای صنایع مختلف بسیار کاربردی و ضروری است. در ادامه برخی از کاربردهای این پیچ را ذکر خواهیم کرد.

اتصال قطعات در صنایعی مانند ساختمان سازی
قابل استفاده در ساخت اتوبان
مناسب برای اسکله های فلزی
کاربرد بسیار زیاد در صنعت کشاورزی
قابلیت استفاده در انواع ماشین آلات
کاربرد برای توربین های بادی
مناسب برای نصب تیرآهن
ساخت پل های فلزی

بنابراین پیچ و مهره شش گوش اچ وی (HV) کاربردهای بسیار متنوعی دارد. معمولا در صنایعی که مقاومت بیشتری مد نظر است، از گرید فولادی استفاده می‌شود. گرید آهنی نیز برای مکان‌هایی که استحکام کمتری نیاز است، کاربرد دارد. به عنوان مثال سازه های فلزی نیز برای اجرا نیاز به پیچ شش گوش دارند.

خرید پیچ متری

خرید پیچ اچ وی (HV)

برای خرید پیچ HV باید به مراکز فروش این قطعات مراجعه کرد که در شهرهای مختلف مراکز معتبری هستند که میتوانید از آنها خرید نمایید. یکی از این مراکز معتبر فروشگاه پیچ و مهره پولادان سازه می باشد. نکته ای که باید حتما به آن توجه کنید این است که قبل از خرید باید ویژگی‌ها، نوع برند تولید کننده و … را بررسی کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید یک قطعه‌ی باکیفیت بالا را خریداری کنید.

در هنگام خرید حتما به ابعاد پیچ اچ وی توجه کنید زیرا معمولا ابعاد پیچ خشکه شش گوش از مدل معمولی بزرگتر است. البته برای این دو مدل استاندارد واحدی در نظر گرفته شده است.

ممکن است در استاندارد و یا گرید پیچ خشکه اچ وی، تفاوت هایی وجود داشته باشد که با استفاده از گیج برو و نرو روزه میتوان آن رابررسی کرد . به همین دلیل آگاهی از ویژگی‌های این قطعات به شما در خرید یک قطعه‌ی مناسب کمک خواهد کرد. ممکن است به دلیل مقاومت بالای پیچ، از آن حتی در نیروگاه یا پتروشیمی نیز استفاده شود. از این رو نمی‌توان کاربرد مشخصی برای آن در نظر گرفت.