پیچ آهنی

پیچ و مهره hv

پیچ و مهره hv از عبارت انگلیسی «Heavy Hex Bolt» گرفته شده است. این پیچ و مهره‌ها،‌ پیچ و مهره‌های فولادی هستند که مقدار کربن به کار رفته در آن‌ها بیشتر از سایر پیچ و مهره‌ها است. همچنین گل‌پیچ آن‌ها شش گوش است. این پیچ و مهره‌ها به دلیل برخورداری از گل بزرگ‌تر و رزوه کوتاه‌تر در مقایسه با سایر پیچ و مهره‌های شش گوش کاربرد بیشتری دارند. زیرا در برابر نیروهای برشی و کششی مقاوم‌تر هستند. پیچ‌های اچ وی با طول رزوه‌هایی متفاوت تولید می‌شوند و معمولا سایز این پیچ و مهره بین M12 تا M36 متغیر است.

در عصر امروزی قبل از خرید هر محصول مانند پیچ و مهره hv که دنیای بسیار متنوعی دارد در ابتدا باید اطلاعات کافی داشته باشید. این اطلاعات می‌تواند شامل تعریف محصول، کارایی، انواع،‌ قیمت،‌ مراکز خرید آن و غیره باشد. به این صورت خریدتان اطمینان‌بخش خواهد بود زیرا شما با داشتن مجموعه‌ای از اطلاعات کافی محصول مدنظرتان را خریداری کرده‌اید. بنابراین خواندن نکات قبل از خرید می‌تواند به شما کمک کند تا خرید بهتری داشته باشید.

پیچ و مهره hv یکی از انواع پیچ و مهره شش گوش است که نقش بسیار مهمی را در صنعت کشور به ویژه در ساختمان‌ سازی دارد. پیچ hv در استانداردها، قطر دنده و طول‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام مصارف خاص خود را دارند. بنابراین برای خرید پیچ و مهره hv بهتر است که به این نکات توجه داشته باشید. در همین راستا در این مطلب سعی کرده‌ایم همه مطالبی را که برای خرید این نوع پیچ و مهره نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. پس سعی کنید تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید زیرا به خرید شما کمک خواهد کرد.

خرید پیچ متری

 

پیچ HV چیست ؟

پیچ HV یکی از انواع پیچ و مهره فولادی است که در صنایع ساختمان و خودروسازی به عنوان مستحکم ترین پیچ شناخته می شود و دلیل استحکام آن هم به شش گوشه بودن گل‌پیچ، بزرگ بودن گل و بدنه (شفت) کوتاه آن بر می گردد. به دلیل نوع فرم ساخت پیچ شش گوش خشکه، این پیچ در مقابل نیروهای مکانیکی مانند کششی و برشی مقاومت بالایی را از خود نشان می‌دهد.

به همین خاطر در ساختمان سازی و پل ها برای اسکلت بندی از پیچ شش گوش خشکه HV بیشترین استفاده را می کنند؛ زیرا در اسکلت بندی بحث فشار و مقاومت مطرح هست. ( اسکلت ساختمان ها و همچنین پل ها سازه هایی هستند که فشار بسیار زیادی را متحمل می شوند ). زیرا تنها پیچی است که می تواند فشارهای زیاد را دفع کند؛ البته لازم به ذکر است که سایزهای کوچکتر پیچ شش گوش خشکه در صنعت خودرو سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ hv 10.9

پیچ hv در سه گرید مرسوم ۸.۸، ۱۰.۹ و ۱۲.۹ وجود دارد که از میان آن‌ها گرید ۱۰.۹ پرکاربرد‌تر است. به این خاطر که در این پیچ نسبت به گرید ۸.۸ کربن بیشتری به کار رفته و همچنین مقداری از عنصر بور در آن وجود دارد. از طرفی گرید ۱۲.۹ به دلیل مقدار بالای کربن،‌ قدرت انعطاف‌پذیری کمی دارد. به همین دلیل پیچ hv در کاربردهای صنعتی به خصوص در اتصالاتی که اصطکاک بسیار مطرح است به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر میلی‌متر از سطح مقطع پیچ hv گرید ۱۰.۹ می‌تواند ۱۰۰کیلوگرم (۱۰۰۰ مگاپاسکال) بار کششی را تحمل کند و هم‌چنین در صورتی‌که ۹۰ درصد این نیرو (۹۰ کیلوگرم) به پیچ اعمال شود شکل آن تغییر نمی‌کند و دفرمه نمی‌شود.

تولیدکننده پیچ متری

مقایسه پیچ hv با پیچ خشکه

ازجمله دیگر پیچ‌های فولادی،‌ پیچ خشکه است که همانند پیچ hv از فولادی با مقدار کربن متوسط رو به بالا ساخته می‌شود و در صنایعی همچون ساخت و ساز و خودروسازی کاربرد دارد. همچنین این پیچ دارای سه گرید ۸.۸، ۱۰.۹ و ۱۲.۹ است. سطح مقطع گل‌پیچ‌های پیچ خشکه می‌تواند در شکل‌های مختلفی باشد که یکی از آن‌ها شش گوش است. به پیچ شش گوش، پیچ hv می‌گویند. بنابراین یکی از تفاوت‌های اساسی پیچ hv با پیچ خشکه در شکل ظاهری سطح مقطع گل‌پیچ و مقدار رزوه‌ها است. البته نوع آبکاری پیچ خشکه نیز سخت‌تر و مقاوم‌تر می‌باشد.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

استانداردهای پیچ و مهره hv

سه گروه ISO، DIN و ASTM خانواده استانداردهای پیچ و مهره اچ‌وی هستند که این استانداردها برای پیچ hv عبارتند از:

DIN 6914

ASTM A490

ISO 7414

البته مهره‌های hv نیز باید به تناسب با این پیچ‌ها دارای یکی از استانداردهای زیر باشند:

DIN 6915

ASTM A563

ISO 7414

استاندارد واشر پیچ‌های hv نیز باید بر اساس یکی از ISO 4716، ASTM F436 و DIN 6916 باشد.

پیچ متری گالوانیزه

خرید پیچ hv

پیچ HV را باید از فروشگاه‌های مطمئن خریداری کنید زیرا کیفیت بالا برای پیچ و مهره فولادی hv از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ما اینجا هستیم تا بهترین، ایمن‌ترین فروشگاهی را که می‌توانید از آن انواع پیچ و مهره را با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید معرفی کنیم. یکی از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی برای خرید پیچ hv، فروشگاه آهن پاد است که می‌توانید از آن به صورت جزئی و کلی خریداری کنید. همچنین امکان سفارش دادن انواع پیچ و مهره در سایزهای دلخواه از این فروشگاه وجود دارد پس همین الان وارد سایت فروشگاه پیچ و مهره آهن پاد شوید و سفارش خود را ثبت کنید.