پیچ آهنی

پیچ HV چیست؟

صنعت، موتور محرک و قطب اقتصادی هر کشوری خواهد بود در صورتی که از استانداردهای لازم و اساسی برخوردار باشد. در این میان صنعت ساختمان سازی یکی از فعال‌ترین حوزه‌های صنعتی به شمار می‌رود و امروزه بدون هیچ شکی در زمینه های آموزشی، رفاهی، تجاری، مذهبی، مسکونی، ورزشی، گردشگری و غیره حرف زیادی برای گفتن دارد، چرا که در همه این بخش‌ها به مکانی برای اسکان و استقرار نیاز است، در نتیجه دست اندرکاران امر، پیش از اتمام کار نیازمند ساخت و ساز اصولی و استاندارد هستند. پیچ HV یکی از قطعه‌های اصلی و ابزارهای کاربردی کلیه صنایع از جمله خودروسازی، لوازم خانگی، وسایل صنعتی، پتروشیمی، صنعت رباتیک و به ویژه در صنعت ساختمان است.

در این مقاله قصد داریم در خصوص کاربرد این پیچ، اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم. پیش از آشنایی با کاربرد پیچ شش گوش HV، بد نیست با ساختار آن آشنا شوید و به عبارتی به این سؤال پاسخ دهیم که پیچ HV چیست؟ برای شروع باید گفت نام این پیچ از اختصار واژه انگلیسی HEAVY HEX BOLT گرفته شده است که در مقایسه با دیگر پیچ‌های شش گوش، از یک طرف گل بزرگ‌تری دارد و از طرفی دیگر رزوه کوتاه‌تری دارد و همین موضوع این نوع پیچ و کاربرد آن را از سایر پیچ‌های شش گوش هم‌خانواده متمایز می‌کند.

پیچ متریک چیست؟

نگاهی به جنس و متریال پیچ HV

تعجب نکنید اگر در برخی مکان‌ها اسم پیچ خشکه به گوشتان خورد، نام دیگر پیچ HV، پیچ خشکه است و از این اصطلاح به کرات استفاده می‌شود. شرایط و نوع استفاده شما تعیین کننده جنس و متریال پیچ شش گوش HV است که انتخاب می‌کنید. اقلیم، شرایط محیطی و میزان رطوبت هوا در بهبود عملکرد هر نوع سازه و قطعات تشکیل دهنده آن بسیار تعیین کننده است حتی اگر آن قطعه یک پیچ ساده و یا پیچ HV باشد. با این تفاسیر متریال‌های متفاوتی نظیر استیل، فولاد، داکرومات، گالوانیزه سرد یا گرم، برای پیچ HV وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در برخی موارد برای افزایش مقاومت در برابر انواع ضربه‌ها، پیچ HV را با فسفر، گوگرد، کروم، منگنز، کربن، فلز بور و غیره ترکیب می‌کنند تا سازه مورد نظر از استحکام بیشتری برخوردار باشد.

 

متریال گالوانیزه هم برای پوشش بیرونی از محبوبیت بالایی برخوردار است چرا که از پیچ HV در برابر اکثر ضربه‌ها محافظت می‌کند. به عنوان مثال در فرآیند تولید لوله‌های فولادی که به منظور انتقال مایعات در حال طراحی و تولید هستند، از پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود تا بدون ایجاد مشکل، مایعات را به خوبی انتقال دهند و مقاومت بالایی را در برابر ساییدگی، ضربه ناگهانی، فشار زیاد مایعات و غیره از خود نشان دهند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که گاهی با توجه به نیاز و درخواست مشتری، هیچ گونه پوششی برای پیچ HV در نظر گرفته نمی‌شود.

بدون شک برای پوشش بیرونی پیچ هم از مرغوب‌ترین جنس و متریال استفاده می‌شود چرا که در ارتباط مستقیم با ساییدگی، ضربه، خوردگی و بروز دیگر احتمالات برخوردی و تنشی است. موادی مانند داکرومات و گالوانیزه(سرد یا گرم)، بهترین انتخاب برای پوشش پیچ شش گوش HV هستند. داکرومات از آن جهت قابلیت استحکام بالایی دارد که از ترکیب ذرات روی، آلومینیوم و حتی تفلون در آن استفاده می‌شود و همین امر مقاومت را در برابر انواع ضربات افزایش می‌دهد. این نوع پوشش مورد تایید و استفاده بسیاری از شرکت‌های صنعتی فعال در کشور ژاپن و دیگر کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت است.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

ویژگی‌های پیچ شش گوش HV

دانستن ویژگی هر نوع ابزاری شما را در انتخاب و یا عدم انتخاب آن یاری می‌کند، اینکه بدانید ویژگی‌های منحصر به فرد پیچ HV چیست، باعث می‌شود چند قدم از بقیه جلوتر باشید. در ادامه به برخی از ویژگی‌های این نوع پیچ کاربردی اشاره می‌کنیم.

طبق طراحی و فرم در نظر گرفته شده برای این پیچ می‌توان آن را به وسیله آچار HV استفاده کرد، در حقیقت بر اساس فرم گل پیچی که دارد، قابلیت آچار خور دارد. از نگاهی دیگر به دلیل مقاومت بالا و متریال با کیفیتی که در ساخت آن به کار رفته، از آن به عنوان پیچ سازه هم نام برده می‌شود و در انواع سازه‌های صنعتی، خودروسازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استقامت پیچ HV را در ماشین آلات سنگین کشاورزی و همچنین تولیدی‌های قطعات خودروسازی به دلیل حجم کار و احتمال ضربه و تنش‌های پیش رو می‌توان مشاهده کرد و از این حیث کارایی و استقامت زیادی از خود نشان می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های پیچ HV این است که استانداردهای متفاوتی برای آن تعریف شده است که استانداردهای DIN 6915 و DIN 6916 از جمله آن هستند.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا می‌توان از پیچ شش گوش HV به جای پیچ HV استفاده کرد یا خیر و به طور کلی چه تفاوتی بین این دو پیچ وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت از نظر نوع گل پیچ و عرض و دنده‌های آن و میزان ارتفاع و ضخامتی که دارند، بین آن‌ها تفاوت وجود دارد. در این میان با توجه به تفاوت در تقاضای مشتریان، طول دنده و ارتفاع متفاوتی برای آن‌ها تعریف و طراحی می‌شود و در نهایت به مرحله تولید و عرضه می‌رسد.

خرید پیچ متری

پیچ HV در چه ابعاد و اندازه هایی تولید می‌شود؟

در مباحث پیشین عنوان شد که با توجه به نیاز مخاطب، جنس، ابعاد و اندازه‌های مختلفی برای این نوع پیچ‌ها تعریف و طراحی می‌شود. در این قسمت به اندازه‌های متعارفی که برای پیچ HV در نظر گرفته شده است، اشاره می‌کنیم. در اغلب موارد تولید کنندگان و سازندگان این نوع پیچ، اندازه‌های ۱۲ الی ۳۶ میلیمتری را برای آن در نظر می‌گیرند و هر کدام از این اندازه‌ها مختص عملکرد ویژه ای محسوب می‌شود و در این بین هر سایزی که انتخاب شد به تناسب تعداد رزوه ها نیز تغییر خواهد کرد.

فاکتورهای مهم در انتخاب پیچ HV

بدون هیچ شکی پیش از خرید هر نوع جنسی، فاکتورهای مختلف آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهید تا یک خرید مطمئن و همراه با رضایتمندی داشته باشید. در مورد پیچ HV باید گفت سایز و ابعاد، درجه کیفیت و مقاومت، متریال و جنس پوشش داخلی و بیرونی آن، قیمت مناسب در صورت خرید تک یا به صورت عمده، برخورداری از امتیاز ضمانت خرید جنس، آن هم در صورت بروز مشکل و نیاز به تعویض قطعه و غیره از مهم‌ترین فاکتورهای مهم این نوع پیچ به شمار می‌روند.

تولیدکننده پیچ متری

کاربرد پیچ HV چیست؟

پیچ HV کاربردهای زیادی دارد و در این بخش قصد داریم همراه با جزئیات بیشتری از کاربرد آن بگوییم. همانطور که در سطرهای بالا عنوان شد، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع پیچ در صنعت ساختمان سازی و کشاورزی است که بخش وسیعی را در سطح خرد و کلان در بر می‌گیرد. در اسکله‌های فلزی، نصب تیرآهن برای سازه‌های کوچک و بزرگ، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های پتروشیمی، برج‌ها و ساختمان‌های دارای ارتفاع بالا که اسکلت فلزی دارند، پل‌های متحرک، موزه، مسجد، اماکن تجاری، انواع هتل، هتل آپارتمان یا سوئیت، مدرسه و مراکز آموزشی، ورزشگاه‌ها، خطوط ریلی، انواع وسایل حمل و نقل مانند هواپیما، خودرو، لوکوموتیو، قطار، اتوبوس، تراکتور و در هر نوع سازه دیگر، پیچ شش گوش HV نیازمند مهره و واشر مختص خودش است.

فراموش نکنید آنچه یک سازه قوی و مستحکم را ایجاد می‌کند، نیازمند قطعات، ساختار و اجزای محکمی است، حتی اگر آن قطعه، کوچک‌ترین قطعه و در حد یک پیچ باشد. امروزه پیچ و مهره‌ های متعددی با کارایی، کاربرد، وزن، اندازه و استحکام متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند و هر کدام از این فاکتورها در قیمت نهایی آن تأثیر دارند اما این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ‌گاه قیمت را فدای کیفیت نکنید. از آنجا که هر سازه‌ای نیازمند تعداد پیچ HV زیادی است ممکن است قیمت بالا، شما را غافلگیر کند و ترجیح دهید مبلغ پایین‌تری را پرداخت کنید.

پایین بودن مبلغ این نوع پیچ ارتباط مستقیمی با کیفیت آن دارد به این معنا که هر چه مبلغ پایین‌تر باشد، آن پیچ از کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود و بر عکس هر چقدر مبلغ متناسب و یا بیشتر باشد، کیفیت جنس و متریال به کار رفته در آن بسیار بالا خواهد بود. لازم است پیش از خرید زمانی را صرف تحقیق و بررسی کنید تا در میانه کار دچار مشکل نشوید. در این میان شرکت‌ها و تولیدکنندگان متعددی فعالیت می‌کنند.

سخن پایانی

این تیم حرفه‌ای داخلی، تولید کننده انواع پیچ و مهره فلزی و آهنی با کیفیت مرغوب، پیچ و مهره‌های استیل، شش گوش، پیچ شش گوش HV، پیچ‌های متری، مته‌ای، استوانه‌ای، رول بولت، آلن و غیره با برخورداری از کادری ماهر و کارآزموده بوده که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی نیاز مشاوره‌ای و خرید و فروش متقاضیان هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه خدمات این مجموعه می‌توانید از طریق یکی از پل‌های ارتباطی تماس، پیامک، ایمیل و دیگر شبکه‌های اجتماعی با مشاوران و تکنسین‌های این مجموعه در ارتباط باشید و در سریع‌ترین زمان ممکن ثبت سفارش خود را انجام دهید.