پیچ آهنی

پیچ آهنی چیست و چه انواعی دارد؟

بنابر اسناد و شواهدی که وجود دارد آهن حدود ۳۴۰۰ سال قبل مورد استفاده قرار می گرفته است و از همان زمان تاکنون جز عناصر پر مصرف در زندگی انسان ها به حساب می آید، پیچ و مهره آهنی جز محصولاتی است که سطحی صاف داشته و رنگ آن نقره ای متمایل به خاکستری می باشد.

آهن در مقابل تماس با اکسیژن موجود در هوا به رنگ قرمز یا قهوه ای در آمده و ممکن است اصطلاحا زنگ بزند و به آن اکسید آهن گفته می‌شود.

یکی از آلیاژ های مهم که در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آهن ساخته می‌شود فولاد است که در صنعت کاربرد بسیاری زیادی داشته است، اگر بخواهیم تاثیر آهن در ساخت پیچ ها را بررسی نمائیم باید به این موضوع اشاره کنیم که تفاوت پیچ آهنی و پیچ فولادی بسیار بوده و نحوه ساخت و پرداخت آن ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

پیچ متریک چیست؟

پیچ آهنی چیست؟

پیچ آهنی از پیچ های پرمصرف در اتصالات فلزی است که کاربردهای مختلفی داشته و در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد، پیچ های آهنی جز پیچ های شش گوش و پیچ استوانه ای مارپیچ است که به صورت استوانه ای دنده شده و به صورت دنده درشت و دنده متوسط نیز در بازار وجود دارد.

پیچ های آهنی به صورت نیم دنده و تمام دهنده طراحی و تولید شده و نوع تمام دنده ی آن بسیار پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد، این محصول به دلیل آنکه قیمت مناسبی دارد بسیار مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است.

 

معمولا در صنعت از دو نوع پیچ با گل شش گوش برای اتصالات استفاده می شود که شامل:

پیچ فولادی (خشکه)
پیچ آهنی

پیچ های آهنی از جنس کربن استیل یا فولادی کربنی بوده که قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری مناسبی به نسبت دیگر پیچ ها داشته است، این نوع پیچ ها به نسبت سایر پیچ های فولاد کربنی مقاومت و استحکام کمتری داشته اند که به علت قیمت مناسب آنها برای اتصالاتی که فشار آن ها کمتر است مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

انواع پیچ آهنی

معمولا پیچ های آهنی یا پیچ های فولادی با کرین پایین و گریدهای مختلفی طراحی و تولید می‌شود که معروف ترین گرید این پیچ ها شامل:

۴-۶
۸-۴
۶-۵
۸-۵
۸-۶
پرکاربردترین و رایج ترین نوع پیچ ها با مقاومت ۶-۵ است که برای مصارف مختلف ساخته شده و پیچ آهنی اغلب به صورت تمام رزوه تولید می‌شود، شما می‌توانید برای اتصالاتی که در محیط های مرطوب استفاده می‌شود از پیچ گالوانیزه که از آهن است استفاده نمائید.

خرید پیچ متری

تفاوت پیچ آهنی و پیچ خشکه در چیست؟

پیچ آهنی با گرید ۸-۴ و ۶-۵ کم کربن بوده و امروزه در بازار با کلاس ۶-۵ شناخته می‌شود و کاربرد بسیار فراوانی دارد، از سوی دیگر پیچ خشکه است که کلاس آن ۸-۸ بوده و با کربن متوسط ساخته و پرداخته می شود و همراه با عملیات حرارتی آن را نسبت به کشش و رطوبت مقاوم خواهند کرد.

از سوی دیگر پیچ آهنی به دلیل درصد کربن کمی که دارد نسبت به پیچ خشکه منعطف تر بوده و چکش خواری بالایی داشته است و به منظور استفاده برای اتصال های کم فشار در نواحی که تحت تنش کششی و برشی زیاد قرار ندارد استفاده می شود و از پیچ های خشکه با کلاس ۸-۸ معمولا در ماشین سازی ها و انواع شیرآلات مکانیکی و صنعتی استفاده می‌شوند.

پیچ آهنی کلاس ۸-۴ چه ویژگی هایی دارند؟

در میان گرید های پیچ، کلاس ۸-۴ در کنار گرید ۶-۵ قرار گرفته و جز پیچ های پرکاربرد است که اغلب به صورت تمام رزوه طراحی و تولید می‌شوند، در صورت نیاز به استفاده در محیط های معمولی و مرطوب شما می‌توانید از گرید ۸-۴ استفاده نمائید و توصیه می‌شود از نوع پوشش دهی شده این محصول یعنی پیچ آهنی گالوانیزه استفاده کنید. توجه داشته باشید که پیچ های این کلاس نسبت به محیط های خورنده، اسیدی و آبی بسیار حساس بوده و به راحتی اکسید می‌شود.

پیچ های ۶-۵ چه ویژگی هایی دارند؟

جالب است بدانید که بیشتر اوقات از پیچ های آهنی صحبت می شود منظور پیچ با گرید ۶-۵ است که بر روی گل پیچ شماره آن نوشته شده است، شماره ۶-۵ دقیقا به خواص فیزیکی پیچ مرتبط بوده و عدد ۵ به میزان بار کششی که سطح مقطع می تواند تحمل کند اشاره داشته و این به آن معنی است که این سطح مقطع می تواند بار کششی برابر با ۵۰ کیلوگرم را به صورت عمودی تحمل کند و باتوجه به قوانین بار در فیزیک هر میلی‌متر از سطح مقطع این پیچ می تواند ۴۹۰ نیوتن فشار را تحمل کند.

عدد ۶ که پس از ۵ می آید بیانگر آن است که درصد میزان تحمل این پیچ در مقابل تغییر شکل ۶ می‌باشد. یعنی اگر تا ۶۰ درصد حداکثر نیروی وارده ۴۹۰ نیوتن باشد بدون تغییری در پیچ استحکام وجود داشته و اگر از ۶۰ درصد بیشتر شود پیچ دچار تغییر می‌شود.

تولیدکننده پیچ متری

مقاومت پیچ ۶-۵ چطور محاسبه خواهد شد؟

پیچ های آهنی با گرید ۶-۵ در هر میلی‌متر از سطح مقطع آن فشاری حدود ۳۰ کیلوگرم به صورت عمودی وارد شود تغییر حالت نداده و زمانی که این فشار بیش تر از ۳۰ کیلوگرم شود پیچ دچار تغییر حالت شده و تا حداکثر ۵۰ کیلوگرم بار عمودی را تحمل خواهد کرد. معمولا در صنعت کارشناسان مربوط با محاسبه این مقدار برای اتصالات پیچ های خود مقداری را مشخص کرده و براساس آن پیچ مورد نظر خود را سفارش خواهند داد.

 

شباهت پیچ آهنی و پیچ خشکی در چیست؟

جالب است بدانید که روی پیچ خشکه و آهنی معمولا در مرحله آخر تولید، آبکاری های گالوانیزه انجام می‌شود تا در برابر خوردگی برای قرارگیری در محیط های اسیدی و بازی مقاوم شوند و طول عمر پیچ را با این روش بالا خواهند برد.