پیچ آهنی

واشر HV چیست؟

واشر HV نیز یک نوع واشر تخت است که جزو واشرهای صنعتی به شمار می‌رود. به جز نوع واشر تخت، واشر فنری نیز یکی از انواع واشر است. واشر HV در اتصالات صنعتی یک وسیله پرکاربرد بوده و نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ چراکه با انواع پیچ‌های فولادی سخت و نیمه سخت به کار گرفته می‌شود. شکل این واشر به صورت صفحه یا ورقه‌ای نازک و فلزی بوده که در مرکز آن سوراخی واقع است.

با توجه به اینکه این واشر کاربردهای صنعتی دارد و کاربرد آن این است که فشاری که توسط اتصال مهره ایجاد شده را به میزان مساوی به سطح روی واشر پخش کند. به عبارتی دیگر وظیفه مهم و اساسی واشر اچ وی این است که یک سطح صاف را ایجاد کرده تا تماس کاملی بین مهره و پیچ ایجاد گردد که بتوان کشش مهره و فشار پیچ را به درستی و کامل به سطح اتصال انتقال داد.

تولیدکننده پیچ متری

واشر ها زمانی استفاده می‌شوند که :

به دلیل نرمی سطح اتصال پیچ را نمی توانیم تا انتها وارد سطح مورد نظر کرد.
زمانی که بین سطح اتصال و پیچ یک فاصله کوچک ایجاد می‌شود.
مطابق استانداردها، انواع واشر را با قطرهاى داخلى، خارجى و ضخامت متفاوت مى‌سازند. که به نوع پیچ و مهره، بار، میزان خورندگى و… بستگى دارد.

پیچ متری گالوانیزه

جنس واشر HV

واشرهای HV از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ اما رایج‌ترین جنسی که این نوع واشر تولید می‌شود معمولاً از فولاد ۴۵ck بوده و در برخی موارد نیز از فولاد (۱.۷۲۲۵) MO40است. دلیل اینکه واشر اچ وی از فولاد ساخته شده این است که در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان دهد و در میان فولادهای عملیات حرارتی شده فولاد CK45 یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین فولادها است که باعث شده واشرهای اچ وی عمداً از جنس آن ساخته شده و تولید شوند.

سایز های واشر اچ وی

واشرهای اچ وی در انواع اندازه‌ها و سایزها تولید می‌شوند که کارایی هر کدام با دیگری متفاوت است. به طور معمول واشرهای HV در هشت سایز تولید شده و به بازار ارائه می‌شوند که این هشت سایز عبارتند از:

M27 ,M30 ,M36 ,M22 ,M20 ,M16 ,M12

پیچ آهنی
پیچ آهنی

استانداردهای واشر اچ وی

واشر اچ وی که یک واشر تخت و مقاوم است معمولاً با استاندارد ابعادی DIN 6916 تولید می‌گردد که این ابعاد معادل ISO 7416 و Astm F436 هستند. همان‌طور که گفته شد جنس بیشتر واشرهای اچ وی از فولاد ck45 و ۱.۷۲۲۵ است که نسبت به واشرهای تخت معمولی دور و ضخامت بیشتری دارد و باعث شده به پرکاربردترین واشر در صنایع مختلف از جمله سازه‌های فلزی و در صنایع ساختمانی و دریایی تخت تبدیل شود. برای خرید واشرهای باید با توجه به استفاده‌ای که از آن دارید به قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت واشر دقت فراوانی داشته باشید؛ همچنین به جز این موارد نوع سوراخ واشر و اندازه آن نیز در مونتاژ واشر بسیار تأثیرگذار است به همین دلیل هنگام انتخاب واشر باید به این مورد نیز دقت کنید.

پیچ متریک چیست؟

کابرد واشر hv در صنایع

واشر های دو کاربرد اصلی دارند :

مکمل کننده‌ی پیچ و مهره ها
کمکی استاد بولت ها

از این رو زمانی که به دلیل وجود نرمی بین سطح اتصال، نمی‌توان پیچ مورد نظر را به سطح دلخواه وارد کرد باید از واشر استفاده کرد یا زمانی بین سطح اتصال و پیچ فاصله کوچکی وجود دارد، می‌توان با استفاده از واشر این فاصله را از بین برد. برای انتخاب واشر و به کار بردن آن باید قطر خارجی و داخلی، ضخامت آن را در نظر گرفته تا بتوان در ساز مورد نظر به درستی از استفاده کرد.

واشر تخت اچ وی نیز یکی از پرکاربردترین واشرها است که در صنایع مختلف و سازهای فلزی بیشترین کاربرد را دارد. از آنجایی که واشر HV نقش مهره مکمل کننده را را ایفا می‌کند در صنایعی مانند پتروشیمی، صنعت ساختمان، صنایع نفت و گاز وکاربرد داشته و با انواع پیچ‌های فولادی سخت و نیمه سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛

همچنین این واشر پرکاربرد به جز صنایع نام برده، در صنایع دیگری مانند صنعت پل‌سازی و تجهیزات دریایی نیز کاربرد فراوانی داشته و به طور کلی یکی از مهم‌ترین اتصالات در صنعت فولاد محسوب می‌شود. پیش‌تر اشاره شد که واشرها برای استاد بولت‌ها به عنوان کمکی هستند؛ به همین دلیل واشر اچ وی نیز روی انواع بولت‌های B7 و L7 در دو طرفشان نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.