پیچ آهنی

منظور از گام پیچ چیست؟

مطمئنا همه شما با پیچ و مهره آشنا هستید، پیچ و مهره از اصلی‌ترین اجزای یک پروژه صنعتی محسوب می‌شوند. شاید تا به حال کلمه گام پیچ به گوشتان خورده باشد، آیا می‌دانید گام پیچ چیست؟ در سیستم متریک واینچ به‌طور ساده مقدار جابجایی پیچ در هر دور را گام پیچ گویند. برای بیان یک پاسخ صریح ابتدا باید بدانید که پیچ و مهره در اندازه‌های متفاوت و در ابعاد و انواع متفاوت وجود دارد. حال چرا پیچ و مهره‌ها به اندازه فراوان در این ابعاد وجود دارند؟

استفاده از پیچ و مهره مناسب با اندازه دقیق، کیفیت نهایی کار را بالا می‌برد. اینجا سؤال دیگری مطرح است که با وجود این همه پیچ و مهره، از کجا بفهمیم پیچ و مهره مناسب کدام است؟ برای سهولت کار و انتخاب پیچ و مهره مناسب، اصطلاحات متفاوتی به کار می‌رود. یکی از اصطلاحات رایج گام پیچ است. مشتریان با استفاده از جدول گام پیچ به راحتی می‌توانند گزینه مناسب و استاندارد را خریداری نمایند.

پیچ متری گالوانیزه

گام پیچ در صنعت پیچ و مهره به چه معناست؟

آیا تا به حال مشکل اندازه گیری پیچ‌ها را داشته اید؟ راه حل شما گام پیچ است! معیار و اساس اصلی در اندازه گیری پیچ‌ها، گام پیچ است. در هنگام خرید، اکثر افراد به این مشکل بر می‌خورند. منظور از گام پیچ، فواصل بین دنده‌هایی است که پشت سر هم روی محور پیچ‌ها قرار گرفته اند.

به طور دقیق‌تر باید بگوییم استاندارد‌های ایالات متحده، تعداد دنده‌های قرار گرفته در هر واحد اینچ را گام پیچ می‌گویند. فرمول محاسبه گام پیچ از فاصله‌‌ای که پیچ یا مهره با یک دور چرخش طی می‌کند به دست می‌آید. در نتیجه این فرمول شماره گذاری انجام می‌شود.

همانطور که در قسمت‌های بالا عرض شد، پیچ‌ها و مهره‌ها انواع و ابعاد متفاوت دارند. از این رو با مقدار زیادی پیچ و مهره رو به رو هستید که نمی‌دانید کدام را برای کارتان انتخاب کنید. بنابراین باید اطلاعات و تحقیقات بسیاری راجع به این موضوع داشته باشید. ابزاری که در این مرحله به کمک شما می‌آید، فرمول محاسبه گام پیچ و جدول گام پیچ است.

خرید پیچ متری

روش اندازه گیری گام پیچ متریک

گام پیچ نیاز به اندازه گیری دارد. وسیله و ابزار مناسب برای اندازه گیری گام پیچ، گیج گام می‌باشد. این وسیله اندازه گیری، دو نوع شابلون اندازه گیری گام دارد:

میلی‌متر: گام میلی‌متر به صورت ۱ یا ۱.۵ و عدد‌هایی نظیر این دیده می‌شود.
اینچ: گام پیچ اینچی به صورت عددی و حروف انگلیسی می‌باشد. یعنی یک عدد و یک حروف انگلیسی: ۸ G

در رابطه با پیچ‌ها باید بگوییم که سه مشخصه اصلی دارند که عبارت‌‌اند از:

قطر پیچ
نوع گام (ممکن است متریک باشند، ممکن است اینچ باشند(
اندازه گام

راجع به مشخصه اول می‌توانیم بگوییم که منظور، اندازه پشت به پشت گام (اندازه قطر شفتی) است که رزوه گام روی آن قرار داده شده است.

مشخصه دوم، مربوط به نوع گام است که به واحد اندازه گیری مربوط می‌شود. این مشخصه برای تولید پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت استاندارد این تقسیمات بر اساس میلی‌متر و یا بر اساس اینچ می‌باشند. به طور معمول در ایران از واحد میلی‌متر استفاده می‌شود.

در مشخصه سوم و آخر که مربوط به اندازه گام است، مشخصات فیزیکی مانند ارتفاع و فاصله بین دندانه‌ها ملاک قرار داده می‌شود. زاویه گام میلی‌متر بین دو زبانه گام پیچ میلی متری، شصت درجه و زاویه گام پیچ اینچی بین دو زبانه، پنجاه درجه می‌باشد.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

تفاوت پیچ دنده درشت و ریز در چیست؟

خریداران اکثرا در انتخاب پیچ به مشکل بر می‌خورند. این افراد باید به دو عامل مهم که در انتخاب پیچ مؤثر است توجه کنند. این دو عامل عبارت است از گام پیچ و دندانه پیچ. این دو پارامتر مهم بر اساس استاندارد‌های متریک و یا اینچ دسته بندی می‌شوند. این دسته بندی‌ها بر اساس جدول گام پیچ طراحی و سپس تولید می‌شوند.

تعریف گام پیچ را یادتان است؟ فاصله دو شیار متوالی که در محور پیچ قرار گرفته است را گام پیچ می‌گویند. بر اساس این تعریف، اختلاف شعاع داخلی و خارجی مفتول را، پیچ دندانه و رزوه پیچ می‌گویند. بنابراین پیچ‌های دنده ریز و پیچ‌های دنده درشت وارد بازار شده‌‌اند و عرضه می‌گردند. هر کدام از این پیچ‌ها کاربرد‌های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به تفاوت‌های پیچ دنده ریز و درشت می‌پردازیم.

پیچ‌های دنده ریز در صنعت‌های چوب و فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که از پیچ‌های دنده درشت نمی‌توان برای فلزات استفاده کرد.
در پیچ‌های دنده درشت، تعداد رزوه‌ها در هر اینچ کمتر از تعداد رزوه‌ها در هر اینچ در پیچ‌های دنده ریز است.
پیچ‌های دنده ریز انواع متفاوتی دارند و تنوع آن‌ها بیشتر از پیچ‌های دنده درشت است.
به دلیل اینکه پیچ‌های دنده درشت به راحتی قابل جا به جایی هستند، سرعت کار کردن با آن‌ها بیشتر است.
پیچ‌های دنده ریز استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به پیچ‌های دنده درشت دارند از این رو است که کاربرد‌های متنوعی دارند.
از آنجایی که پیچ‌های دنده ریز، ابعاد کوچک‌تری دارند، حساس‌تر هستند و هنگام کار با آن‌ها باید احتیاط بیشتری کرد. در غیر این صورت دچار آسیب می‌شوند.

تولیدکننده پیچ متری

ابزار کولیس جهت اندازه گیری قطر پیچ

اندازه گیری قطر پیچ توسط ابزاری به نام ابزار کولیس انجام می‌شود. البته بیشتر افراد از این ابزار استفاده می‌کنند. برخی نیز میکرو متر را ترجیح می‌دهند. هر کدام را که در اختیار دارید می‌توانید استفاده کنید.

اندازه گیری گام پیچ متریک توسط گیج گام یا شابلون گام انجام می‌شود. برای اینکه متوجه شوید گام درست اندازه گیری شده است یا خیر تنها راهی که دارید این است که شابلون‌های مختلف را چندین بار آزمایش کنید تا گام درست را پیدا کنید.

کلام آخر

دنیای پیچ و مهره، بسیار بزرگ است، به حدی که بین آن‌ها گم خواهید شد. این تنوع بالا برای فعالان این حوزه، بسیار شیرین است. صد البته که این تنوع باعث سردرگمی خریداران نیز می‌شود. برای مثال از هر نوع پیچ و دنده، چندین پیچ با ابعاد متفاوت وجود دارد که در این حالت جدول گام پیچ به کمک شما می‌آید.

البته زمانی این پیچ کمک کننده خواهد بود که شما اطلاعات کافی راجع به نماد‌ها و توضیحات داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید با یک فرد خبره خریدتان را انجام دهید.

چرا که خرید گام پیچ باید با توجه به اندازه دقیق انجام شود. مشاوران سایت‌ها نیز می‌توانند با دادن مشاوره به شما و رفع ابهامات، خریدی لذت بخش به شما هدیه دهند.