پیچ آلن

پیچ سر خزینه چیست؟

همه‌ ما در کار‌های روزمره یا کسب و کار گذرمان به پیچ و مهره افتاده است و از آن با اهداف مختلف برای اتصال سطوح استفاده کرده ایم. در دنیای متنوع پیچ‌ها این بار به سراغ پیچ‌ سر خزینه رفتیم. در این مقاله قصد داریم به شما در مورد اینکه پیچ سر خزینه چیست؟، نکاتی را در مورد خصوصیات ظاهری، کاربرد و انواع و اقسام آن ارائه دهیم.

خرید پیچ متری

معرفی پیچ های سر خزینه

پیچ سر خزینه به پیچ‌هایی اطلاق می‌شود که سر پیچ تخت یا صاف است. معمولا از این نوع پیچ‌ها برای سطوحی استفاده می‌شود که صاف و یکدست است. بدین منظور معمولا در قطعاتی که حساسیت بالایی دارند استفاده می‌شود.

از مزایای استفاده از این نوع پیچ‌ها این است که کاملا روی سطح می‌نشیند و لبه‌ آن بیرون زدگی ندارد. این نوع از پیچ‌ها باعث افزایش تنش اتصال می‌شوند. معمولا جنس این نوع پیچ‌ها فلزی یا آهنی با روکش گالوانیزه است که به راحتی دستخوش تغییرات نمی‌شود. همچنین ممکن است از استنلس استیل برای تولید آنها نیز استفاده کنند.

انواع مختلفی از پیچ‌های سر خزینه در بازار موجود هستند که بعضی از آن‌ها با عمق کار به طور کامل در گیر هستند و بعضی از آنها قابلیت اتصال همراه با مهره را دارند. این نوع پیچ‌ها جزء پیچ خودکار دسته بندی می شوند.

تولیدکننده پیچ متری

پیچ آلن سر خزینه

برای نصب پیچ آلن سرتخت از آچار آلن استفاده می شود و استوانه‌ رزوه شده دارد. همچنین در مواقعی که پیچ گوشتی و آچار در دسترس نیست این نوع پیچ کاربرد دارد. در کنار پیچ آلن از قطعاتی همچون واشر تخت و مهره‌ شش گوش می‌توان برای اتصال مکمل استفاده نمود.

موارد مصرف آن در قطعات صنعتی مختلف به چشم می‌خورد. استاندارد‌های به کار گرفته شده برای تولید این پیچ iso، din و یا astm هست. معمولا آن چه که بیشتر در بازار برای این نوع پیچ‌ها مشاهده می‌شود استاندارد iso 10642 و din 7991 است. جنس تولیدی پیچ آلن سر خزینه، استنلس استیل است که در دو سطح استیل ۳۱۶ و ۳۰۴ تولید می‌شود. همچنین جنس دیگر این پیچ از فولاد یا آهن است که سه سطح ۱۲.۹ و ۱۰.۹ و ۸.۸ را شامل می‌شود.

پیچ آلن
پیچ آلن

پیچ سر خزینه خودکار نوک تیز

پیچ سر خزینه خودکار نوک تیز یکی دیگر از انواع پیچ سر خزینه است که نوک آن‌ها همانند میخ تیز است و در مواقعی هم می‌تواند قطعه را سوراخ نماید‌. پیچ‌های خودکار برای نصب‌شان نیاز به مهره ندارند و به درون قطعه کار فرو می‌رود. معمولا در اتصالات پیچ و مهره، قطعات نرم همچون پلاستیک و چوب به کار می‌رود.

به طور کلی در هنگام استفاده‌ پیچ‌های خودکار باید توجه کرد که حتما باید در آن‌ها یک قطعه نیازمند رسیدگی منظم و دارای قابلیت مونتاژ و دمونتاژ باشد‌. نکته‌ مهم در هنگام استفاده از مته برای نصب این نوع پیچ‌ها این است که باید توجه کرد اندازه‌ مته کوچکتر از این نوع پیچ‌ها باشد تا رزوه پیچ در طی حرکت پیچ به قطعات درگیر شده و اتصال با دوام و محکمی را برقرار کنند‌.

پیچ متری گالوانیزه

پیچ سر خزینه چهارسو

هنگامی که صحبت از اینکه پیچ سر خزینه چیست به میان می آید باید توجه کنیم که این نوع پیچ کاربرد بسیار فروانی نسبت به سایر پیچ‌های سر خزینه دارد. از آن در صنعت چوب استفاده می‌شود و بیشتر پیچ‌های چوب از این نوع هستند.

پیچ سر خزینه چهارسو سر تخت است و توسط پیچ گوشتی چهارسو در مکان مورد نظر نصب می‌شود. همچنین به علت تیز بودن رزوه این پیچ‌ها برای اتصال قطعات فلزی کاربرد دارد. استاندارد استفاده شده برای تولید این پیچ‌ها iso 7050 و یا din7982 است. جنس این پیچ‌ها از فولاد است که اتصالات بسیار محکمی را برقرار می‌کند. طول‌های پر مصرف این پیچ به ترتیب ۱۰، ۱۳، ۱۶، ۱۹، ۲۲ و ۳۵ میلی‌متر است‌.