پیچ آلن

مهمترین ویژگی‌های پیچ سرمته که باید بدانید

موارد زیر از مهم‌ترین ویژگی‌های پیچ سرمتّه است که باعث شده این روزها کاربردهای زیادی داشته باشد و در موارد مختلفی استفاده شود. این ویژگی‌ها عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی، هوازدگی، محیط‌های اسیدی و قلیایی
نصب آسان و صرفه‌جویی در زمان
عمر طولانی نسبت به سایر پیچ‌ها
عدم نیاز به رول‌پلاک
مقاومت و سختی بالا
مقاومت کششی و مقاومت بُرشی بالا
پیچ سرمتّه را می‌توان شبیه به پیچ‌های خودکار دانست، با این تفاوت که پیچ های خودکار، توانایی سوراخ کردن اولیه را دارند اما پیچ سرمتّه نه. این نوع پیچ‌ها معمولاً محصول وارداتی از کشور تایوان هستند و در حال حاضر، کشور ایران، رقابت بالایی با این کشور دارد.

پیچ متریک چیست؟

انواع پیچ سرمته‌ای

پیچ سرمتّه‌ای انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پیچ‌های سرمته‌ای شیروانی

یکی از رایج‌ترین و پُرکاربردترین پیچ‌های سرمتّه است. ضخامت این محصول ۶ میلی‌متر و اندازه‌ی آن ۱.۲۵ سانتی‌متر تا ۱۵ سانتی‌متر است. قرارگرفتن واشر پلاستیکی زیر گُل این پیچ، از آن در برابر مایعات و گرد و غبار محافظت می‌کند.

 

پیچ‌های سرمته‌ای سر تخت

برای مواردی که نمی‌خواهیم گُل پیچ از سطح مورد نظر بیرون بزند، از این نوع پیچ سرمتّه استفاده می‌کنیم. ضخامت این نوع پیچ سرمتّه‌ای از ۳.۵ تا ۴.۸ میلی‌متر متغیر است و معمولاً در اندازه‌های ۱۲ تا ۱۰۰ میلی‌متر ساخته می‌شود.

نکته‌ی قابل توجه این است که پیچ شیروانی به عنوان پُرکاربردترین پیچ سرمتّه‌ای شناخته شده و در ساخت سوله و کانکس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ سرمتّه‌ای، آچارخور و پیچ گوشتی‌خور است و به طور معمول، یک واشر فلزی و یک واشر پلاستیکی متصل به همراه دارد.

پیچ‌های سرمته‌ای واشردار

این نوع پیچ به کمک پیچ‌گوشتی چهارسو و پیچ‌گوشتی دوسوی متصل به دریل، باز و بسته می‌شود. این پیچ نسبت به نوع واشردار، سبک‌تر است و در قسمت گُل، دارای یک زائده‌ی واشرمانند است که از ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل قطعه، جلوگیری می‌کند.

پیچ آلن
پیچ آلن

خرید پیچ متری

قابلیت، کاربرد و ویژگی‌های پیچ سرمته‌ای

همان طور که گفته شد، اتصال ورق‌های فولادی مانند ورق‌های گالوانیزه به یکدیگر، یکی از مهمترین کاربردهای پیچ سرمته‌ای است که از آن بیشتر برای ساخت سقف کاذب استفاده می‌شود و به پیچ‌های سازه معروف است.

از دیگر کاربردهای پیچ سرمته‌ای می‌توان به فولادهای نرم، آلومینیوم، چوب و… اشاره کرد؛ به این صورت که همزمان با ایجادحفره، حفره‌ی مورد نظر را رِوزه‌زنی می‌کنند.

از مهمترین ویژگی پیچ سرمته، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که امکان اتصالات در آهن آلات، چوب و آلومینیوم را دارد. از این پیچ می‌تون در اتصالات سقفه‌های کاذب و ساخت قاب‌های فولادی بهره برد.

علاوه بر این، در سازه های سبک وزن صنعتی مانند کف سازی های چوبی، پیچ سرمته، در و همچنین ساخت پنجره های فولادی کاربردهای فراوانی دارد.

تولیدکننده پیچ متری

قیمت پیچ سرمته‌ای

قیمت پیچ سرمته مانند سایر مقاطع فولادی بر اساس پارمترهای خاصی تعیین می‌شود؛ به طور کلی نمی‌توان قیمت مشخص و ثابتی برای این محصول در نظر گرفت. قیمت این محصول بر اساس اندازه پیچ، جنس (استیل یا آهن زنگ نزن) و… تعیین می‌شود.

نکاتی که قبل از خرید پیچ سرمته‌ای باید در نظر بگیرید

قبل از خرید و استفاده از این محصول لازم است پارامترهایی را در نظر بگیرد و سپس برای خرید اقدام کنید. پارامترهایی که به شما کمک می‌کند بتوانید هم از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید و هم به نوعی محصول مورد نظر را با بهترین کیفیت و قیمت خریداری کنید:

با توجه به کاربرد، پیچ سرمته‌ای مورد نیاز خود را تهیه کنید. (این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ چرا که پیچ سرمته دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربردهای به خصوصی دارند و ممکن است یک نوع خاص آن برای پروژه شما گزینه مناسبی نباشد. بنا بر این لازم است قبل از خرید حتماً با مسئول یا کارشناس فروش صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید)
سعی کنید به طور کامل در مورد کارکردن با این نوع پیچ اطلاعات کافی به دست آورید و با توجه به آن حفره‌ی کوچک با استفاده از مته در قطعه‌ی مورد نظر ایجاد کنید.
در این مطلب به طور کامل در مورد پیچ سرمته، انواع و کاربردهای آن صحبت کردیم. همان طور که اشاره شد، این محصول در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام کاربردهای فراوان و مخصوص به خود را دارند.