شیت و پلیت فلزی چه تفاوتی باهم دارند؟

آشنایی با شیت و پلیت فلزی

شیت و پلیت فلزی چه تفاوتی باهم دارند؟ پلیت‌ها صفحات ضخیم فولادی هستند که اغلب برای ساخت محصولات پیچیده‌ که کاربرد ساختاری دارند، برشکاری می‌شوند. در سوی دیگر ورق(شیت)‌های فلزی قرار دارند که نازک‌تر بوده و اغلب برای سازه‌هایی که دوام و استقامت در آنها آنچنان مطرح نیست کاربرد دارند.

 

تولید کننده پیچ متری

 

پلیت فلزی

تفاوت بین شیت و پلیت را می‌توان در ضخامت آنها تعریف کرد. اگر ضخامت یک صفحه فولادی ۶ میلی‌متر ( ¼ اینچ) یا بیشتر از آن باشد آنرا پلیت در نظر می‌گیریم و اگر ضخامت آن از ۶ میلی‌متر کمتر باشد یک شیت در نظر گرفته می‌شود. ضخامت پلیت‌ها و شیت‌ها معمولا با اینچ اندازه‌گیری می‌شود اما اندازه‌گیری ضخامت آنها با میلی‌متر نیز شایع است.

 

تولید شیت و پلیت به چه صورت است؟

زمانی که فلز مذاب از کوره‌های ذوب آهن خارج می‌شود به صورت مداوم ریخته‌گری شده تا به بیلت یا اسلب شکل‌دهی شود. بیلت‌ها معمولا برای ساخت شمشال یا سیم استفاده می‌شوند و اسلب‌ها برای ساخت پلیت و ورق بکار برده می‌شوند. اسلب‌ها اغلب با ضخامتی بیشتر از ۴ اینچ ( ۱۰۰ میلی‌متر) از فرایند ریخته‌گری خارج می‌شوند؛ پس بنابراین برای ساخت یک پلیت یا ورق فلزی قابل استفاده، باید از ضخامت اسلب‌های اولیه کاسته شود.

 

پیچ متری گالوانیزه

 

برای کم کردن ضخامت یا به عبارت دیگر استانداردسازی ضخامت در مقایسه طول محصول نهایی، اسلب‌ها وارد فرایند نورد سرد یا نورد گرم می‌شوند. نورد گرم فرایندی است که در آن فلز، هنگامی که در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد خود قرار دارد نوردکاری می‌شود. در این فرایند فلز وارد غلتک‌های نورد شده و تا رسیدن به ضخامت مدنظر، به تدریج از ضخامت آن کاسته می‌شود. با طی کردن این فرایند می‌شود ضخامت را تا ۰.۰۱۱ اینچ ( ۰.۲۷۹ میلی‌متر) کاهش داد.

اگر محصول نهایی ضخامتی بیشتر از ۶ میلی‌متر ( ¼ اینچ) داشته باشد به عنوان یک پلیت و عضوی از خانواده فلزات ساختاری شناخته می‌شود. هر محصولی که ضخامتی کمتر از این میزان داشته باشد یک شیت فلزی در نظر گرفته می‌شود.

 

پیچ متریک