پیچ اتاقی

جامع ترین نکات مهمی که باید قبل از خرید پیچ اتاقی بدانید

بل از خرید پیچ اتاقی باید بدانید که یکی از انواع پیچ و مهره پرکاربرد هستند که دارای یک سر قارچ شکل و یک مقطع عرضی دایره ای است. بخشی بلافاصله زیر سر قارچ ، به شکل یک مربع در می آید. گل پیچ معمولاً کم عمق و گنبدی شکل است. قسمت مربع دارای یک ساقه ساده و بدون نخ است و به همان اندازه قطر ساق پیچ است.

کاربرد پیچ و مهره اتاقی چیست؟

از پیچ و مهره های اتاقی برای چسباندن چوب با چوب ، چوب با فلز و حتی فلز با فلز استفاده می شود. شکل خاص آنها باعث می شود که پیچ و مهره هنگام قفل شدن از سوراخ مربع ، به خصوص هنگام برخورد با فلز ، خود قفل شود. متناوباً ، می توان آن را به راحتی از طریق یک سوراخ گرد در بیشتر انواع چوب قرار داد ، و آن را به یک وسیله جانبی همه کاره تبدیل کند.

پیچ و مهره های کالسکه (اتاقی) نام خود را از کجا می آورند؟

قرن هاست که پیچ و مهره های کالسکه وجود دارد. در اوایل دهه ۱۸۰۰ ، آنها محبوب شدند زیرا از آنها به طور گسترده ای در ساخت کالسکه و چرخ کالسکه استفاده می شد ، بنابراین به عنوان پیچ و مهره کالسکه تعمید داده می شوند.

خرید پیچ متری

کاربردهای مدرن پیچ و مهره های اتاقی چیست؟

متداول ترین کاربردهای مدرن پیچ و مهره های اطاقی ، نجاری و ساخت چوب است. آنها اغلب توسط صاحبان خانه ، و همچنین نجاران حرفه ای ، برای پروژه های DIY ، تعمیر و نگهداری خانه و تعمیرات استفاده می شود.

 

چرا از پیچ و مهره اتاقی استفاده می شود؟

پیچ و مهره های اتاقی معمولاً به دلیل سهولت استفاده بخصوص هنگام کار با چوب مورد استفاده قرار می گیرند. سرهای صاف و گنبدی شکل آنها در هنگام استفاده در ساخت پارچه های چوبی ، حصارهای تزئینی ، مبلمان چوبی و تجهیزات بازی در حیاط خانه جذابیت زیبایی و مقداری ایمنی دارند. در کنار ایمنی ، پیچ و مهره های اتاقی ایمنی را نیز فراهم می کنند زیرا فقط از یک طرف می توانند بدون مهره باشند. می توان از آنها در تعمیر درها استفاده کرد تا از باز شدن پیچ از سمت اشتباه جلوگیری شود.

تولیدکننده پیچ متری

انواع مختلف پیچ و مهره اتاقی کدامند؟

پیچ و مهره های اتاقی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد شامل پیچ و مهره های گرد گردن و دنده ، پیچ و مهره های گرد و گردن کوتاه ، پیچ و مهره های سر صاف و گردن مربع و پیچ و مهره های گردن باله است. همه این پیچ و مهره ها دارای مناطق مختلف کاربرد و خصوصیات فیزیکی هستند. این موارد از جمله فلزات نرم ، پلاستیک ، چوب ، ورق فلز و تخته سه لا نازک استفاده می شود.

پیچ اتاقی
پیچ اتاقی

 

پیچ و مهره اتاقی چقدر می تواند وزن داشته باشد؟

پیچ اتاقی به راحتی نصب می شوند و معمولاً برای کار به یک ابزار واحد نیاز دارند. پس از این گفته ، پس از نصب ، آنها می توانند مقدار زیادی وزن را تحمل کنند. به عنوان مثال ، پیچ و مهره اطاقی درجه ۵ ساخته شده از فولاد کربن دارای مقاومت کششی ۱۲۰،۰۰۰psi یا ۸۴۳۷ کیلوگرم نیرو در هر متر مربع و مقاومت بار ثابت ۸۵،۰۰۰psi یا ۵،۹۷۶ کیلوگرم نیروی در متر مربع است

یک پیچ و مهره (Bolt) و یک پیچ خودکار (Screw)

با اینکه هیچ تفاوت پذیرفته شده جهانی بین Screw و Bolt وجود ندارد، اما معمولاً منظور از Bolt پیچ‌هایی است که از داخل یک سوراخ عبور کرده و از طرف دیگر توسط یک مهره محکم می‌شود، در حالیکه منظور از Screw پیچ‌هایی است که معمولاً فاقد مهره بوده و به صورت خودتراش بسته می‌شود و اغلب در اتصال با چوب یا پلاستیک از آن استفاده می‌شود.[۶] در زبان فارسی گاهی به Screw، پیچ خودکار نیز گفته می‌شود.

به قسمت آچارخور یا سر پیچ در اصطلاح گل پیچ گفته می شود. طیف گسترده‌ای از پیچ نظیر سر شش گوش، استاد بولت، آلن، هرز گرد، سر مته ای، اتاقی، استوانه ای، سر خزینه، خروسکی، چوب، ام دی اف، سر چهار گوش و غیره وجود دارد.

یکی از انواع پرکاربرد پیچها پیچ متری می‌باشد که در واقع میلگردی تمام رزوه و فاقد گل است و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد این پیچ‌ها از چند سانتی‌متر تا چند متر (حداکثر ۶متر) می‌تواند باشد و در گریدها و پوشش‌های مختلف با توجه به استانداردهای جهانی موجود قابل تولید می‌باشند.

پیچ متری گالوانیزه

استانداردهای پیچ و مهره های ساختمانی

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در برخی از مقالات تخصصی ساختمان و یا در گزارش های مهندسان راه و ساختمان به شماره کد ها و یا عباراتی در این زمینه برخورد کرده باشید که برای شما گنگ و یا گیج کننده باشد ما در این جا به بررسی دو مدل از این استانداردهای پیچ و مهره های ساختمانی میپردازیم تا این موضوع را برای شما شفاف تر بیان کنیم.

ASTM

DIN

این دو در واقع، دو استاندارد پرکاربرد هستند که پیچ های ساختمانی برپایه معیارهای آنان تولید شده و عرضه می شوند. در حال حاضر استانداردهای دیگری نیز در دنیای پیچ و مهره ها استفاده میشوند از جمله استانداردهای ( BSI ،IEC ،ISO ،ANSI و AFNOR)اما دو استانداردی که در بالا به آنها اشاره کردیم نه تنها در بازار ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز پذیرفته شده اند وبخش عمده ی پیچ و مهره های خرید و فروش شده جهت مصارف ساختمانی، از پیچ و مهره هایکه با این استانداردها تولید شده اند انتخاب می شوند، در این زمینه واشرهایی متناسب با آنها نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد DIN

کلمه DIN مخفف عبارت “انستیتیو آلمانی استانداردها” است و یک استانداردی آلمانی و اروپایی است. استاندارد DIN اولین بار سال ۱۹۱۷ میلادی در کشور آلمان پایه گذاری شد و از آن زمان تا به حال استانداردهای این موسسه به دلیل رعایت اصول پایه در پیچ و مهره ها و کاربردی بودن بیشتر موارد و همچنین استفاده صنایع کشور آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر از این استاندارد ، مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است.

جالب است که در بسیاری از موارد استانداردهای ISO نیز به استانداردهای پیچ و مهره دین آلمان نزدیک هستند و یا حتی از آنها الگو برداری کرده اند .از جمله مهم ترین و پرکاربردترین استانداردهای پیچ های ساختمانی که در استاندارد DIN هم وجود دارد می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

DIN 6914

DIN 6916

استاندارد ASTM

این استاندارد پیچ و مهره ها که مخفف عبارات (American Society for Testing and Materials) یک استاندارد آمریکایی است که نه فقط در مورد پیچ و مهره های ساختمانی بلکه در مورد سایر پیچ و مهره های صنعتی و موارد دیگر نیز در نظر گرفته می شود.

پایه گذاری این استاندارد به سال ۱۸۹۸ میلادی باز می گردد و امروزه مرکز این استاندارد در پنسیلوانیا آمریکا قرارگرفته است . در آن زمان عده ای از دانشمندان و مهندسان به سرپرستی “چارلز بنجامین دادلی ” برای ایجاد یک استاندارد واحد برای ریل های راه آهن و اجزای آن دست به تاسیس این نهاد زدند. این روزها شعبه های متعدد و دفترهای مختلفی در شهرها و کشورهای دیگری مانند واشینگتن دی سی، کانادا، چین، بلژیک و پرو نیزوجود دارد.