تولید و پردازش چدن چگونه است؟

چدن چگونه است؟

تولید و پردازش چدن چگونه است؟ نحوه‌ی ساخت چدن به این صورت است که در ابتدا سنگ آهن را در کوره به آهن خام تبدیل می‌کنند (از طریق جدا کردن ناخالصی‌های سنگ آهن و به دست آوردن آهن خام به شکل مذاب)، سپس آهن خام به همراه مقداری قراضه دوباره ذوب می‌شود. این ذوب مجدد باعص خارج شدن ناخالصی‌هایی مثل گوگرد و کمی از کربن به صورت سرباره می‌شود. باقی عناصر مورد نیاز برای تولید چدن نیز در هنگام ریخته‌گری و پیش از شکل گیری پایانی به مذاب اضافه می‌شود. در آخر و پس از اتمام عملیات ذوب، مذاب به قالب یا کوره نگهدارنده منتقل می‌شود.

 

پیچ متری گالوانیزه

 

چدن چه خواص مکانیکی‌ای دارد؟

برای این که متوجه شوید هر ماده چگونه تحت شرایط مختلف می‌تواند عمل کند و برای چه کاربردی مناسب است، باید خواص کاربردی آن ماده را بدانید. مشخصات و ویژگی‌هایی آلیاژ در سازمان بررسی مواد آمریکا مشخص می‌شود. مشخصاتی که چدن خاکستری دارد با ASTM A48 مشخص می‌شود.

ضمناً در جوش قطعات چدنی، خود جوش هم باید خواص مکانیکی ماده‌ای را داشته باشد که در غیر این صورت ممکن است شکستگی یا خرابی اتفاق بیفتد.

 

کاربرد چدن چیست؟

همانطور که اشاره کردیم استفاده از چدن امروزه بسیار رایج شده است و در بسیاری از موارد از این آلیاژ استفاده می‌شود. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 

پیچ متریک

 

ماشین‌آلات، دیسک‌های ترمز، چرخ‌دنده و صفحه‌دنده
زنجیر چرخ و زنجیر
ظرف‌های آشپزی
قطعات تزئینی معماری
میله و شفت در انواع مختلف
تجهیزات معدن
ساخت پل
درپوش چاه‌ خیابان
لوله‌ها و خطوط گازی
خرپای سقف
پنجره‌های دکوراتیو

 

خرید پیچ متریک