پیچ اتاقی

تفاوت پیچ ها

قبل از اینکه در مورد این که کدام پیچ برای چه پروزه ای مناسب هست باید تفاوت های هر پیچ را بدانیم و اینکه هنگام خرید این را در نظر داشته باشید که کدام پیچ برای پروزه کاری شما مناسب هست .

در نظر داشته باشید که باید طراح پیچ را در بیت مناسب هماهنگ کند.
خوشبختانه مجموعه عای مته دارای چند بیت هستند که تقریبا در هر اندازه استاندارد پیچ و پیکربندی طراحی متناسب هستند.
بخاطر اینکه برای سر پیچ ها شکل های گسترده ای دارند و شامل ستاره های دارای ۶ نقطه و ۵ نقطه، طرح های سر شش گوش و مربع و چندین طرح ترکیبی مانند صلیب است .

خرید پیچ متری

تفاوت در جنس ساخت

پیچ ها با توجه به موادی که در ساخت آن ها استفاده می شود به چند گروه تقسیم می شوند. در ساخت پیچ از موادی هم چون

آلومینیوم
برنج
آلیاژ مس
پلاستیک
فولاد
استیل
فولاد ضد زنگ
تیتانیوم

استفاده می شود. پیچ خشکه پیچی است که در ساخت آن از فولاد ضد زنگ استفاده می شود. این پیچ از جمله مقاوم ترین انواع پیچ به حساب می آید. پیچ ها از نظر شکل ظاهری، گرید، رزوه و . . . به مدل های مختلفی تقسیم می شود. اما هر مدل پیچی که از فولاد ساخته شده باشد خشکه می نامیم.

گرید یک پیچ، ویژگی های بارز یک پیچ را نشان می دهد.

این واژه صنعتی که یک عدد است، نشان می دهد که یک پیچ از چه مواد اولیه ساخته شده است، مقاومت و سختی آن تا چه اندازه است، استحکام پیچ و میزان تحمل بار پیچ تا چه اندازه ای می باشد.

پرکاربردترین گریدهای مصرفی در صنعت و ساختمان سازی شامل گرید ۱۰.۹ و ۸.۸ و ۱۲ می باشد.

در این میان گرید ۱۰.۹ به دلیل استحکام و ویژگی های استاندارد، بیشترین کاربرد را دارد. گرید ۴ و ۵ از آهن ساخته شده اند و مقاومت پایین تری دارند. گرید ۸.۸ قادر به تحمل وزن۸۰ کیلوگرم است. این در مورد گرید ۱۲ بسیار بیشتر است به طوری که پیچ های این گرید تحمل باز ۳۸۵ مگاپاسکال و وزن ۱۲۰ کیلوگرم را دارند.

تولیدکننده پیچ متری

نحوه تولید پیچ خشکه :

نحوه تولید پیچ های خشکه بدین صورت است که ابتدا از مفتول CK45 استفاده می شود و پس از کشش و قالب گیری در دستگاه مخصوص پیچ خشکه تولید می شود.

پیچ های خشکه به صورت نیم دنده و تمام دنده تولید می شود که هر دو آن ها کاربرد های زیادی دارند و بر خلاف پیچ های آهنی که نوع نیم دنده ی آن کاربرد ندارد در پیچ های خشکه اتفاقاً نوع نیم دنده ی آن کاربرد های بیشتری هم دارد، همچنین پیچ های خشکه در دنده های میلیمتر معمولی و دنده درشت و دنده اینچی تولید می شود که نوع دنده میلیمتر آن پر مصرف ترین نوع آن ها می باشد اما از نوع دنده درشت و اینچی هم در مصارفی همچون خودرو سازی و….. استفاده می شود.

این پیچ ها را علاوه بر نوع خود رنگ یا همان سیاه آن به صورت گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات استفاده می شود.

به طور مثال

آنچه به عنوان پیچ خشکه ۸.۸ در بازار رواج دارد ، پیچ فولادی گرید ۸.۸ می باشد.

همین طور پیچ خشکه ۱۰.۹ ، پیچ فولادی گرید ۱۰.۹ می باشد.

مهره خشکه نیز همان مهره فولادی است البته درجه سختی یا گرید مهره با یک عدد نمایش داده می شود و بجای گرید از کلاس نام برده می شود . بنابراین می گوییم مهره کلاس ۸ یا مهره کلاس ۱۰. مهره خشکه HV همان مهره فولادی کلاس HV10 است که به آن مهره خشکه گوشدار نیز می گویند.

گل پیچ به صورت آلن یا شش گوشه است.
در دنده های مختلف مانند درشت، معمولی و اینچی ساخته می شود.
با مواد اولیه فولاد کربن استیل و گرید کششی ۸.۸

این محصول از لحاظ میزان کربن استفاده شده در فولاد ساختاری در پایین ترین سطح ممکن در بین پیچ های خشکه قرار می گیرد و در حقیقت به عنوان یک محصول نرم شناخته می شود.
این پیچ و مهره می تواند تنش معادل با ۸۰۰ مگا پاسکال را تحمل کند و برای تحمل وزن نزدیک به ۸۰ کیلوگرم مناسب است.
این نشان می دهد که پیچ و مهره خشکه کلاس ۸ می تواند حداقل ۳۰ کیلوگرم وزن بیشتر نسبت به پیچ های آهنی معمولی را تحمل کند.

پیچ خشکه با مواد اولیه فولاد آلیاژی و گرید کششی ۱۰.۹

در این محصول مقدار کربن استفاده شده در فولاد بدنه نسبت به پیچ و مهره کلاس ۸ بیشتر است و طبق استاندارد بین المللی ASTM 324 تولید شده است. این محصول می تواند تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل کند و قطر اسمی آن از ۵ میلیمتر تا ۴۲ میلی‌متر متغیر است. این ویژگی‌ها باعث شده که توانایی تحمل تنش معادل با ۹۴۰ مگاپاسکال را داشته باشند و به عنوان یک گزینه محبوب برای ساخت دکل های مخابراتی و استفاده در صنعت نفت و گاز شناخته شود.

پیچ اتاقی
پیچ اتاقی

استاندارد تولید پیچ شش گوش خشکه ۸.۸

پیچ شش گوش خشکه کلاس ۸.۸ دارای دنده هایی از نوع COARSE THREADED یا دنده درشت میلیمتری می باشد که هم بصورت نیم دنده طبق استاندارد DIN931 و هم بصورت تمام دنده طبق استاندارد DIN933 تولید می شود.
این استاندارد ها دارای کد های معادل در دستگاه های EN , ISO نیز می باشند که با طول گام و عمق دنده برابر برای پیچ خشکه تعریف شده اند.
پیچ خشکه ۸.۸ پر مصرف ترین گرید پیچ شش گوش در صنایع ماشین سازی و اتصالات ماشین آلات صنعتی می باشد که با کد ۸.۸ بر روی سطح گل پیچ و در زیر برند تولید کننده معرفی می شود.
برند های مختلف ایرانی، تایوانی و چینی در حال حاضر به تولید پیچ خشکه کلاس ۸.۸ می پردازند.
پیچ خشکه یک اصطلاح فنی و معرفی یکی از مهم‌ترین ویژگی های بکار گرفته شده در ساخت پیچ و مهره است که می تواند به ما در انتخاب گزینه مناسب کمک کند.

در حقیقت این اصطلاح مربوط به استفاده از فولاد با کربن متوسط در ساخت پیچ و مهره است که معیاری از استحکام آن در برابر شرایط مختلف مانند تنش فشاری یا حتی خوردگی است. بنابراین در کاربرد آن می تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

پیچ متری گالوانیزه

پیچ خشکه با مواد اولیه فولاد آلیاژی و گرید کششی ۱۲.۹

این محصول که در اصطلاح عامیانه به عنوان پیچ خشکه کلاس ۱۲ شناخته می شود، بیشترین کربن را در ساختار فولادی خود دارد و روی آن عملیات سخت کاری حرارتی هم صورت گرفته است.

در ساخت این نوع پیچ و مهره از استاندارد بین المللی ASTM F568 استفاده شده که مقاومت خستگی آن ۱۱۰۰ مگاپاسکال و تنسایل مقاومتی آن هم ۱۲۲۰ مگاپاسکال است.

این نوع پیج در عین حال که بسیار سخت و محکم است به عنوان یک پیچ شکننده شناخته می‌شود و می‌تواند باری معادل با ۱۲۰ کیلوگرم یا ۱۱۷۷ نیوتن را تحمل کند

پیچ خشکه کلاس ۸.۸ از پر مصرف ترین نوع پیچ شش گوشه در صنایع مختلف می باشد.
و سختی و پایداری متوسطی دارد و معمولا دنده درشت و به شکل شش گوشه یا آلن است.
وبه صورت داکرومات یا گالوانیزه تولید می شود.
پیچ گرید ۸.۸ با تحمل حداکثر ۸۰% از تنسایل خود تغییر شکل دائمی داده یا کشیده می شود.

اصطلاح پیچ خشکه برای محصولاتی به کار گرفته می‌شود که

درجه سختی آن ها نسبت به آهن و فولاد معمولی بیشتر بوده
در ساخت آن ها از فولاد با میزان کربن متوسط استفاده شده باشد
پیچ های خشکه به ازای هر میلی متر مربع از سطح مقطع خود باری برابر ۸۰ کیلوگرم را تحمل می کنند که حدود ۳۰ کیلوگرم بیشتر از پیچ های آهنی است.
پیچ خشکه در ساختار خود درصد کربن بالاتری دارد که این امر موجب بالا رفتن سختی آن به میزان قابل ملاحظه ای نسبت به پیچ آهنی می شود.

موارد استفاده از پیچ خشکه

در صنایع ماشین سازی،ساختمان سازی،پتروشیمی،صنایع نفتی،قطعه سازی،سوله سازی و … کاربرد دارد.
در بازار پیچ های خشکه به رنگ سیاه موجود است و نسبت به پیچ آهن پایدار تر می باشد.
این پیچ به روش سرد و گرم گالوانیز می شود و موجود می باشد
در نتیجه این روش باعث می شود در برابر مواد خورنده مقاوم تر باشد.
این پیچ نسبت به پیچ آهنی قیمت بیشتری نیز دارد.