انواع مهره‌ها

مهره چهارگوش (Square nut)

 

انواع مهره‌ها : اتصال این گونه مهره‌ها با آچار بدون لغزش است و به دلیل سطح نشیمنگاه بزرگی که دارند از اصطکاک بالایی برخوردار هستند؛ بنابراین با استفاده از این نوع پیچ‌ها اتصالات مقاوم‌تری خواهید داشت.

 

پیچ متریک

 

انواع مهره شش گوش (Hex nut)

 

مهره‌های شش گوش در مقابل مهره‌های چهارگوش احتمال لق‌شوندگی بالاتری دارند؛ اما به دلیل داشتن دو گوش بیشتر، میزان سایش سطح این مهره‌ها کمتر از مهره‌های چهارگوش است. از دیگر مزایای این مهره‌ها نسبت به مهره‌های چهارگوش می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای هر بار چرخش این مهره‌ها توسط اپراتور زاویه ۶۰ درجه نیاز است در صورتی که در مهره‌های چهارگوش این زاویه ۹۰ درجه است.

 

مهره شش گوش سنگین (Heavy hex nut):

 

این مهره برای پیچ‌هایی با قطر بیش از ۴۰ میلیمتر و پیچ‌هایی که تحت تأثیر نیروی زیادی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهره شش گوش باریک (Jam hex nut):

 

این مهره در مواقعی که طول رزوه کم است؛ همچنین زمانی که برای اتصال به بیش از یک مهره نیازمندیم، کاربرد دارد.

 

خرید پیچ متریک

مهره ماشین (Machine nut)

 

مهره‌های ماشین در انواع چهارگوش و شش گوش تولید و عرضه می‌گردند. این مهره‌ها کوچکترین انواع مهره‌های چهارگوش و شش‌گوش محسوب می‌شوند.

 

مهره واشردار (Flange nut)

 

واشر چیست؟ واشر، در حقیقت، واسطه بین مهره و بدنه بوده و حلقه‌ای است از جنس فلز و یا گاه لاستیک. واشرها معمولا جهت توزیع بار پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شوند تا از تغییر شکل قطعه کار جلوگیری کنند.

 

تولید کننده پیچ متری

 

در مهره‌های فلنج‌دار، یک سر مهره صفحه‌ای پهن دارد و در مواردی که تعداد اتصالات زیاد است، سبب افزایش سرعت مونتاژ می‌شود. در این مهره از جاماندن واشر در تجهیزات حساس به خصوص در نواحی تاریک قطعات جلوگیری می‌گردد.