انواع بولت

۱) انکر بولت (Anchor Bolt)

انواع بولت : واژه انکر (anchor) در لغت به معنای محکم بستن، مهار کردن و یا چفت است. این ابزار به منظور چفت و بست کردن روی سطوح مختلف مانند بتن و یا برای ترمیم، تعمیر و گسترش دادن مصالح مختلف فولادی استفاده می‌شود. انکر بولت‌ها در انواع و جنس‌های مختلفی تولید، عرضه و در بازار موجود می‌باشند.

 

تولید کننده پیچ متری

 

۲) رول بولت (Roll Bolt)

رول بولت یا انکر بولت مکانیکی به گروهی از ابزار‌ها گفته می‌شود که به روش مکانیکی در حفره‌های داخل بتن جایگذاری می‌شوند. یک قطعه استوانه‌ای، مهره و واشر و یک پیچ رولی با سر مخروطی شکل، اجزای این محصول را تشکیل می‌دهند.

 

 

۳) استاد بولت (Stud Bolt)

استاد بولت‌ها، نوعی از ابزار‌های متصل کننده است که به شکل یک پیچ گل‌دار بوده و مونتاژ و اجرای آن با مهره و واشر انجام می‌شود. این محصول به راحتی قابل مونتاژ بوده و هزینه نگهداری و تعمیر آن نیز بسیار پایین است. مجموعه عوامل گفته شده باعث شده است تا این محصول بسیار مقرون به صرفه باشد و علاوه بر آن به بالا رفتن سرعت اجرا و کم شدن زمان تحویل کار نیز بسیار کمک می‌کند. استاد بولت‌ها معمولا از جنس فولاد بوده و دارای پوشش‌های مختلفی مانند گالوانیزه، تفلون و استیل هستند.

 

پیچ متری گالوانیزه

 

 

۴) یو بولت (U Bolt)

احتمالا دلیل نامگذاری این محصول را حدس زده‌اید. شکل ظاهری این محصول شبیه به حرف لاتین U بوده و انحنای داخل آن، کاربرد این محصول را به سطوح گردی مانند لوله مرتبط می‌کند. از یو بولت‌ها معمولا به منظور ساپورت لوله‌های نفت و گاز در پایپینگ استفاده می‌کنند و به دلیل همین کاربرد، این ابزار را بر اساس سایز و شماره لوله‌ها نامگذاری می‌کنند. به این صورت که بعد از کلمه‌ی یو بولت، یک عدد آورده می‌شود که آن عدد نشانگر این است که ابزار موردنظر، برای مهار لوله‌ای با آن سایز استفاده شده است. از پارامتر‌های مورد نیاز در انتخاب این محصول می‌توان به جنس آن، گام رزوه، قطر مفتول، شعاع خم و نوع پوشش اشاره کرد.

 

 

۵) آی بولت (Eye Bolt)

آی بولت‌ به دسته‌ای از پیچ‌ها گفته می‌شود که به دلیل داشتن یک حلقه در انتهای خود و شباهت این ابزار از لحاظ فیزیکی و ظاهری به چشم، به این اسم نام‌گذاری شده اند. از این حلقه برای اتصال طناب، نوار و یا زنجیر به آن استفاده می‌شود و برای کارهای جابجایی بسیار پرکاربرد است.

 

۶) جی بولت (J Bolt)

این محصول از لحاظ شکل ظاهری به حرف لاتین J شبیه بوده، خاصیت قلابی دارد و در مواردی استفاده می‌شود که به یک قلاب گیرنده نیاز است. این پیچ همچنین توانایی جایگزین شدن با آی بولت را نیز دارد و باعث افزایش سرعت در کار و عمل باز و بسته شدن می‌شود.

 

 

پیچ متریک

 

۷) هنگر بولت (Hanger Bolt)

از هنگر بولت‌ها زمانی استفاده می‌شود که به استحکام و سرعت بالا نیاز داشته باشیم و معمولا برای اتصال یک وسیله به اشیای چوبی کاربرد دارد. این ابزار نوعی از پیچ است که دو طرف آن دارای رزوه‌های متفاوت است و همانطور که گفتیم معمولا برای اتصال صفحات با دو جنس مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.