آشنایی با پیچ جوشی

پیچ جوشی و یا STUD WELD ها برای قطعاتی مورد استفاده قرار میگیرد که یک سر آنها مهره بسته شود و گل پیچ همانند یک جوش غیر قابل استفاده و باز شدن است بدین حالت که تنها از سمت رزوه پیچ میتوان آن ها را باز و یا بسته کرد.

 

تنها تفاوت این پیچ ها با پیچ های متریک (مهره خور) و یا اینچی در گل و درایور(آچارخور) آنهاست که این پیچ را کمی متفاوت میکند. پیچ جوشی همانطور که از نام آن مشخص است بسیار ساده توسط دستگاه های مخصوص به قطعات جوش میخورد و طبیعتا این کار بدون سوراخ کاری انجام میپذیرد.

 

پیچ جوشی

پیچ های جوشی در صنایع مختلفی از جمله مخابرات و صنایع الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند. بدین صورت که یک سر آنها در قطعه فولادی یا برنجی جوش میخورد و با مهره میتوان آن را با دیگر قطعات اتصال داد.

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، روند جوش دادن یکی از انواع پیچ جوشی نمایش داده شده است. این کار توسط دستگاه های تخصصی انجام می پذیرد که در تصاویر بالا عکس آن توسط اپراتور نمایش داده شده است.

در مرحله اول دنده و نک پیچ که به عنوان نک جرقه اشاره شده است در درون دستگاه قرار می گیرد. در مرحه بعدی ماشه تفنگی دستگاه جوش را می فشاریم و این کار با فشار نک پیچ را با جرقه به سطح مورد نظر ما جوش می دهد و در مرحله بعد سطح قوس دار پیچ کاملا بر روی سطح به صورت تخت جوش می خورد و در نهایت پیچ ما برای استفاره آماده میشود.