پیچ آلن

آشنائی با پیج آلن

از پرکاربرد ترین و مستحکم ترین انواع پیچ، پیچ آلن است. این پیچ، بیشتر مصارف خانگی دارد. ظاهر این نوع پیچ، شبیه استوانه رزوه دار است که از یک سر و پایه رزوه ای شکل تشکیل شده و شباهت خیلی زیادی به پیچ ۶ گوش دارد. در حالیکه تفاوت های اساسی دیگری نیز با آن دارد.
به منظور اتصال این پیچ ها، معمولا از آچار آلن استفاده می شود. به این نوع پیچ، پیچ سوکت هم می گویند. پیچ های آلن عمدتا نسبت به سایر پیچ ها به فضای کمتری برای بستن نیاز دارد، چرا که قسمت کناری آن که آچارخور باشد، در این پیچ وجود ندارد. این نوع پیچ، دارای انواع مختلفی است. در ادامه به معرفی انواع پیچ آلن می پردازیم.

پیچ متریک چیست؟

معرفی انواع پیچ آلن

پس از توضیحات پیچ آلن به بررس یانواع آن می پردازیم:

پیچ آلن سرتخت (سر خزینه)

پیچ آلن سرتخت که به آن سر خزینه هم می گویند، از طریق دو سیستم استاندارد متریک و یا اینچی تولید می شود. این نوع پیچ با استانداردهای DIN 7991 و ISO 10642 ساخته می شود. این ۲ سیستم استاندارد دارای زاویه های مخروطی متفاوت اند. چنانچه زاویه های مخروطی پیچ های سرخزینه با یکدیگر انطباق نداشته باشند، سبب شکسته شدن پیچ اتصال خواهد شد.

پیچ آلن مغزی

این نوع پیچ، گل پیچ ندارد و زمانی که ابزارآلات و تجهیزاتی همچون پیچ گوشتی برای بستن پیچ در اختیار ندارید، می توانید از پیچ آلن مغزی استفاده نمایید. معمولا از این نوع پیچ در دستگاه های صنعتی و قطعات کاربردی در حوزه صنعت استفاده می شود. این پیچ، رزوه شده است و براساس استانداردهای زیر تولید و ساخته می شود:
DIN914
DIN9159
ISO4026
DIN913
DIN7380
پیچ آلن مغزی را در بازار با نام پیچ آلن بدون سر نیز می شناسند. این نوع پیچ دارای حفره ای ۶ ضلعی است که در انتهای آن قابل مشاهده است و آچار آلن، در این حفره قرار می گیرد.

خرید پیچ متری

پیچ آلن استوانه

این نوع پیچ، پیچ آلن سر دار است. پیچ آلن استوانه، دارای نوک رزوه معمولی یا ماشینی است. این نوع پیچ از پیچ های رایج در حوزه صنعت هست. به علت آنکه این پیچ ها معمولا در سازه های مختلف مقاومت بالایی را ایجاد می کند.
پیچ آلن استوانه، سر استوانه ای شکل و حرفه و سوراخی دارد که طبق استاندارد DIN9 12 ISO4762 تولید می شود. این نوع پیچ مصارف صنعتی و خانگی دارد. اغلب مهندسان جهت ساخت سازه های مختلف، از این نوع پیچ که از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، استفاده می کنند. چنانچه به پیچی نیاز دارید که گل پیچ آن با سطح سازه باید هم سطح باشد، این نوع پیچ جهت کاربرد می تواند گزینه ای عالی باشد.

پیچ آلن کله قارچی

جنس پیچ آلن کله قارچی از استیل و فولاد سخت است. از این نوع پیچ در شرایط های خاص استفاده می شود. این نوع پیچ، گلی شبیه به قارچ دارد که سبب نامگذاری آن به پیچ آلن کله قارچی شده است. سر این پیچ پهن بوده و به منظور حفظ سازه های نازک همچون ورق ها و صفحات فلزی کاربرد دارد.
پیچ آلن کله قارچی که به آنها پیچ های سر دکمه ای نیز گفته می شود، معمولا می توانند جایگزین خوبی برای پیچ های ۲ سو و ۴ سو باشند. این نوع پیچ با استاندارد ISO 7380 تولید می شود.

پیچ آلن مغزی سر مخروطی

از دیگر انواع پیچ آلن، پیچ آلن مغزی سر مخروطی است. این نوع پیچ، نوک تیز بوده و مطابق نامش، انتهای آن بسیار تیز است و به صورت استوانه ای رزوه دار می باشد. همچنین بهتر است بدانید که پیچ آلن مغزی سر مخروطی، گل پیچ ندارد و براساس استاندارد DIN914-ISO4027 ساخته می شود.

پیچ آلن
پیچ آلن

پیچ آلن خشکه کلاس۸.۸

این نوع پیچ، از دوام و استحکام بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت در زمینه های مختلفی از آن استفاده می کنند. این نوع پیچ معمولا با استاندارد Din912 به شکل نیم دنده ساخته می شود. معمولا این نوع پیچ، در قطرهای مختلف مانند ۱.۴ تا۱۰۰ میلی متر و نیز ابعاد مختلف ساخته می شود.

پیچ آلن داکرومات

یکی از انواع انواع پیچ آلن، پیچ آلن داکرومات است. داکرومات به رنگ نقره ای مات، از جمله بهترین نوع آبکاری است. در حقیقت بهترین نوع پوشش کاری برای پیچ ها داکرومات است که در مقابل خوردگی و رطوبت از دوام بسیار خوبی برخوردار است. این نوع پیچ آلن، در برابر آبکاری گالوانیزه سرد به هزینه بیشتری نیاز دارد.

تولیدکننده پیچ متری

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی انواع پیچ آلن از جمله پیچ آلن داکرومات، پیچ آلن خشکه کلاس۸.۸، پیچ آلن کله قارچی، پیچ آلن مغزی سر مخروطی، پیچ آلن استوانه، پیچ آلن مغزی و پیچ آلن سرتخت (سر خزینه) پرداختیم. همچنین مشخصه ها و ویژگی های هر یک را توضیح دادیم. نکته شایان توجه آن است که کلیه پیچ های آلن، دارای سوراخی ۶ ضلعی در قسمت سر خود هستند، اما این پیچ ها با پیچ های ۶ گوش متفاوت اند.
از این نوع پیچ بیشتر در فضاهای کوچک استفاده می کنند. امیدوارم اطلاعات ارائه شده به شما در زمان خرید این نوع پیچ کمک کند.

سوالات متداول انواع پیچ آلن

تفاوت پیچ آلن و ۶ گوش چیست؟
هر دو از پیچ های پر کاربرد در عرصه صنعت اند، اما تفاوت هایی هم دارند. پیچ آلن از آلیاژ فولاد مقاوم ساخته شده و در مکان هایی که فضای محدودی دارند، استفاده می شود. گل آنها از پیچ ۶ گوش بزرگتر هست، سنگین ترند و وزن بیشتری به نسبت پیچ ۶ گوش در ابعاد برابر دارند.
کاربرد پیچ آلن چیست؟
در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، راه سازی، سازه های فلزی، صنعت ساختمان، نیروگاه ها و جهت اتصال لوله ها و شیرآلات مورد استفاده اند.
به جهت مقایسه پیچ آلن داکرومات در برابر خوردگی مقاوم تر است یا پیچ استنلس استیل؟
پیچ استنلس استیل در مقابل خوردگی در مقایسه با پیچ آلن داکرومات بهتر است.